Ana sayfa » Türkiye » Anadolu Yemekleri Fotoğraf Yarışması Sonuçları Açıklandı
Anadolu Yemekleri Fotoğraf Yarışması Sonuçları Açıklandı

Anadolu Yemekleri Fotoğraf Yarışması Sonuçları Açıklandı

Anadolu Yemekleri Fotoğraf Yarışması’nın sonuçları açıklandı.

Anatolia Turizm Akademisi ile Turizm Eğitimi ve Eğiticileri Derneği’nin işbirliğinde düzenlenen yarışma, bilinmeyen veya az bilinen Anadolu yemeklerinin tanınmasına ve Anadolu gastronomisi alanında farkındalık oluşturmak amacıyla düzenleniyor. Amatör ve profesyonel fotoğraf sanatçılarının katılımına açık olan yarışma “Genel” ve “Öğrenci” olmak üzere iki ayrı kategoride yapılıyor.

Seçici kurul fotoğraf sanatçıları, aşçılar ve akademisyenlerden oluşuyor

Anadolu Yemekleri Fotoğraf Yarışması’nın seçici kurulunda fotoğraf sanatçıları, mutfak şefleri, turizm işletmecileri, akademisyenlerden oluşan yedi üye bulunuyor. İki aşamalı olarak değerlendirmeye dereceye girenlerin belirlendiği yarışmada seçici kurul üyesi olarak; Cengiz Muratşah (Yönetim Danışmanı) Prof. Dr. Meryem Akoğlan Kozak (Öğretim Üyesi, Anadolu Üniversitesi), Ali Rıza Dölkeleş, Executive Chef, Limak Limra Hotel), Prof. Dr. Ertuğrul Algan (Fotoğraf Sanatçısı, Eskişehir Teknik Üniversitesi), Fehmi Köfteoğlu (Turizm Gazetecisi, www.turizmgazetesi.com) Şeref Bayram (Fotoğraf Sanatçısı), Necdet Alkandemir (Turizm & İletişim Profesyoneli) görev yaptılar.

Yarışmaya iki ayrı kategoride fotoğraf gönderildi

Anadolu Yemekleri Fotoğraf Yarışması “Genel” ve “Öğrenci” olmak üzere iki ayrı kategoride düzenleniyor. Öğrenci kategorisi meslek liselerinin ve üniversitelerin (önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora) turizm, gastronomi, yiyecek-içecek, turist rehberliği, otel işletmeciliği vb. bölümlerinde kayıtlı olan 14 ve üstü yaşlardaki öğrencilerin katılımına açık iken, “Genel” kategoriye 17 ve üstü yaşlardaki kişiler fotoğrafları ile başvurabiliyorlar.

Bu yıl ilki düzenlenen yarışmanın “Öğrenci” kategorisine 44 öğrenci 160 fotoğraf ile katılırken, “Yetişkinler” kategorisine ise 49 kişi 175 eser ile iştirak etti.

Altı fotoğraf ödüllendirildi

Yarışmada bu yıl her bir kategoride üç olmak üzere toplam altı yemek fotoğrafı ödüle değer bulundu. Birincilik ödülü alanlara beş yıldızlı otel işletmesinde iki kişilik beş günlük her şey dahil  tatil ödülü verilirken, ikinci olan fotoğrafların sahipleri ise beş yıldızlı otel işletmesinde iki kişilik dört günlük tatil ödülün sahipleri oldular.

Genel kategoride birincilik ödülünü Hatay yöresi yemeklerinden “İçli Köfte” fotoğrafı ile Deniz Ener kazanırken, ikincilik ödülünü Jülide Başkur “Fellah Köftesi” (Adana yöresi) fotoğrafı ile elde etti. Genel kategoride üçüncülük ödülünü de Özgür Seçmen, Güneydoğu Anadolu Bölgesi yemeklerinden “Karışık Kebap” isimli yemek fotoğrafı ile kazandı.

Genel Kategori Birincisi

Öğrenci kategorisinde birincilik ödülünü Amasya Üniversitesi öğrencilerinden İkbal Öztürk “Etli Kuru Fasulye” (İspir/Erzurum) yemeği fotoğrafı ile elde ederken, ikincilik ödülünü “Süt Helvası” (Bursa) fotoğrafı ile Necmettin Erbakan Üniversitesi’nden Zeynep Algül kazandı. Üçüncülük ödülünü de Başkent Üniversitesi’nden Büşra Karagöz Yalçın “Höşmerim” (Bursa yöresi) başlıklı yemek fotoğrafı ile elde etti.

Öğrenci Kategorisi Birincisi

Gizli kalmışlar yemeklerin tanıtılması için bir ortam yaratmak istiyoruz

Yarışma hakkında görüşlerine başvurduğumuz yarışma koordinatörlerinden Prof. Dr. Nazmi Kozak, Anadolu Yemekleri Fotoğraf Yarışması ile Anadolu’nun gizli kalmış ve az bilinen yemeklerinin tanınırlığına ve yemek fotoğrafları alanının zenginleşmesine katkıda bulunmayı amaçladıklarını söylerken; Yarışma Koordinatörü ve Turizm Eğitimi ve Eğiticileri Derneği’nin Yönetim Kurulu Başkanı M. Ünver Kozanlı da son yıllarda gastronomi turizminin önemli bir turizm çeşidi olarak ön plana çıktığını buna bağlı olarak da gastronomi eğitimine talebin arttığını  vurguladı ve Anadolu’nun gastronomi değerlerinden daha fazla yararlanılmasına katkıda bulunmak amacıyla Anadolu Yemekleri Fotoğraf Yarışması’nı düzenlediklerini ifade etti.

Ödüller 10 Haziran’da sahiplerini bulacak

Anadolu Yemekleri Fotoğraf Yarışması’nın ödül töreninin 10 Haziran 2022 tarihinde Antalya’da yapılacağı bildirildi. Yarışma ile ilgili ayrıntılı bilgi için https://anatoliajournal.com/fotograf adresi ziyaret edilebilir.

Benzer Haberler