Ana sayfa » Türkiye » 5 Afrika Ülkesinden Türkiye’ye Seyahatler Durduruldu
5 Afrika Ülkesinden Türkiye'ye seyahatler durduruldu

5 Afrika Ülkesinden Türkiye’ye Seyahatler Durduruldu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca twitter hesabından paylaştığı mesaj ile Nu varyantı nedeni ile 5 Afrika ülkesinden Türkiye’ye seyahatlerin askıya alındığını duyurdu.


Bu ülkeler: Botsvana, Güney Afrika Cumhuriyeti, Mozambik, Namibya ve Zimbabve


Bakan Koca açıklamasında şunları söyledi:


”Nu varyantı kaynaklı artan vakalar sebebiyle; Botsvana, Güney Afrika Cumhuriyeti, Mozambik, Namibya ve Zimbabve’den ülkemize tüm kara, hava, deniz ve demiryolu sınır kapılarımız yoluyla bu geceden itibaren seyahat edilmesine izin verilmeyecektir.”

NU varyantı veya B.1.1.529 olarak adlandırılan yeni varyant, Dünya Sağlık Örgütü’ne göre Güney Afrika’da az sayıda tespit edildi. Yeni varyantın aşılara karşı daha dirençli ve daha bulaşıcı olduğu düşünülüyor.

Benzer yasak kararları İngiltere, Fransa, Almanya ve Rusya tarafından da alındı. İngiltere dün Güney Afrika, Namibya, Zimbabve, Botsvana, Lesoto ve Eswatini’den tüm uçuşların Cuma günü öğlen 12’den itibaren askıya alındığını duyurmuştu.

Rusya ise 28 Kasım’dan itibaren Güney Afrika, Botsvana, Lesoto, Namibya, Zimbabve, Mozambik, Madagaskar, Esvatini, Tanzanya ve Hong Kong’tan gelecek yabancılara kapılarını kapatıyor.

Benzer Haberler