Ana sayfa » Türkiye » 2022’de İzmir’e 30 kruvaziyer gemisi gelecek
2022'de İzmir'e 30 kruvaziyer gemisi gelecek

2022’de İzmir’e 30 kruvaziyer gemisi gelecek

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, 2022 yılında İzmir limanına 30 kruvaziyer gemisinin geleceğini açıkladı.


Mart ayının sonuna doğru kruvaziyer trafiğinin başlayacağını söyleyen Özgener, “Kruvaziyer gemilerin Türkiye’den çekildiği 2017 yılının ardından bu gemilerin rotalarını tekrar ülkemize ve İzmir’e çevirmelerini sağlamak için çok önemli toplantılar gerçekleştirdik. Önümüzdeki süreçte hedefimiz İzmir’in transit liman olmanın yanısıra yolcu değişimi de yapılabilecek bir liman haline gelmesi olmalıdır. Kruvaziyer gemileri tekrar şehrimizde görmekten mutluluk duyacağız. İzmir’i yabancı turiste tanıtmak en çok önem verdiğimiz konulardan biri. Yılsonuna kadar 30 civarında geminin limanımıza uğramasını bekliyoruz” dedi.


LİMANIMIZA 30 KRUVAZİYER GEMİ GELECEK

Kruvaziyer turizminde yaşanan son gelişmeleri aktaran Özgener, “Hepinizin bildiği gibi, turizm hem kentimiz hem ülkemiz için döviz girdisi sağlayan önemli bir sektör. Bu alanda da bizleri memnun eden gelişmeler yaşıyoruz. Mart ayının sonuna doğru kruvaziyer gemiler yeniden İzmir’e gelmeye başlıyor. Yılsonuna kadar 30 civarında geminin limanımıza uğramasını bekliyoruz” dedi.


Kruvaziyer gemilerin Türkiye’den çekildiği 2017 yılının ardından bu gemilerin rotalarını tekrar ülkemize ve İzmir’e çevirmelerini sağlamak için dünyanın yüzde 52’sini yöneten Carnival Corporation firmasının güvenlik yetkilileri ile 2018 yılında İzmir’de bir toplantı düzenlediklerini ve sonrasında biri Ulaştırma Bakanlığı Deniz Ticareti Genel Müdürlüğü ile olmak üzere kruvaziyer turizmin yeniden canlandırılması ve geliştirilmesi amacıyla çeşitli toplantı ve görüşmeler gerçekleştirdiklerini ifade eden Özgener, “Bu toplantıların ardından Yönetim Kurulu Üyemiz Oğuz Özkardeş’in, Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tunç Soyer ve Deniz Ticaret Odası İzmir Şube Başkanımız Sayın Yusuf Öztürk ile beraber yurt içinde ve yurt dışında kruvaziyer şirketlerinin yetkilileri ile görüşmeleri oldu.


Yine 2020 yılında Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy’un teşrifleri ile yapılan Türk Yunan Turizm Forumu’nda Yunan hatlarından Celesytal eski CEO’su ve MSC Stratejik Danışmanı Sayın Kerry Anastasiadis ile İzmir’de görüştük. Ayrıca Kruvaziyer Hatları Birliği CLIA başta olmak üzere sektörün önde gelen aktörleri ile görüşmelerimiz devam ediyor” dedi.

Turizm ile ilgili İzmir’in tüm kurullarında kruvaziyer gemilerin gelişi ile ilgili olarak görüşlerini dile getirdiklerini ve Türkiye’deki tüm limanlarla ilişkilerini sürdürdüklerini ifade eden Özgener, “Galataport İstanbul ve Global Ports Holding ile de Türkiye’de iki liman uğrak yapan gemiler için de İzmir’le bağlantılı liman ilişkileri önemli. Önümüzdeki süreçte hedefimiz İzmir’in transit liman olmanın yanısıra yolcu değişimi de yapılabilecek bir liman haline gelmesi olmalıdır. Kruvaziyer gemileri tekrar şehrimizde görmekten mutluluk duyacağız” dedi.

Kaynak: İzmir Ticaret Odası

Benzer Haberler