Ana sayfa » Türkiye » 10 Aylık Turizm Geliri 17.57 Milyar Dolar Oldu
2. Çeyrek Turizm Geliri Yüzde 190 Arttı

10 Aylık Turizm Geliri 17.57 Milyar Dolar Oldu

Merkez Bankası 2021 yılı Ekim ayına ait ödemeler dengesi raporunu açıkladı.


Raporun Hizmetler Dengesi altında paylaşılan rakamlara göre Türkiye’nin on aylık turizm geliri 17,57 milyar dolar oldu. Ekim ayı turizm geliri ise 3.27 milyar dolar.


Turizm Bakanlığı ve TÜİK istatistiklerine göre 2021 yılı Ocak-Ekim döneminde ülkemizi ziyaret eden yabancı sayısı geçen yılın aynı dönemine göre %88 artış göstererek 21.06 milyon olmuştu. Ekim ayında ise Türkiye’ye 3.47 milyon yabancı ziyaretçi geldi.


Turizm geliri geçen yılın ilk on aylık dönemine göre %103 yükseldi. Geçen yıl Ocak-Ekim döneminde turizm geliri 8,66 milyar dolar idi.


TCMB verilerine göre Ocak- Ekim dönemi turizm gideri ise (outgoing) yaklaşık 1.26 Milyar dolar olarak gerçekleşti. Turizm gideri geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık %34 arttı.


Net turizm geliri olarak tanımlanan turizm geliri ile turizm gideri arasındaki fark böylece ilk on ayda yaklaşık 16,3 milyar dolar oldu.


Merkez Bankası, turizm gelirlerinin hesabında yolcuların yurt dışından Türkiye’ye seyahatlerini yerli havayolları ile yapmaları halinde oluşan uluslararası taşımacılık ile Türkiye’deki cep telefonu dolaşım harcamalarını (roaming) dahil etmiyor.


Bu nedenle, TÜİK Turizm İstatistiklerinde yer alan toplam turizm gelir ve gider rakamları ile TCMB ödemeler dengesi tablosundaki seyahat kalemi arasında farklılıklar oluşabiliyor.

Benzer Haberler