Ana sayfa » turizmteknolojihaberleri » Uber 2,95 Milyar Dolar zarar açıkladı.

Uber 2,95 Milyar Dolar zarar açıkladı.

Uber, 2020 ilk üç aya dair finansal verilerini açıkladı. Açıklamaya göre şirketin gelirleri %14,3 arttığı halde, 3 Milyar dolara yakın (2,95) zarar edildi.


Şirketin CEO’su Dara Khosrowshahi, yolcu taşıma birimi Uber Rides’ın salgından büyük darbe aldığını, fakat hızlı davranarak nakit akışını koruduklarnı belirtti. Yiyecek paket servisi hizmeti veren Uber Eats için yeni kaynak ayırdıklarını söyleyen CEO toparlanma için farklı senaryolara hazırlandıklarını ekledi.


Uber’in gelirleri aslında ilk çeyrekte geçen seneye göre %14 büyüyerek 3,54 Milyar Dolar olarak gerçekleşti. Fakat bu şirketin zarar etmesine mani olamadı. 2,95 Milyar dolarlık zararın içerisinde 1,26 Milyar dolarlık faaliyet zararı mevcut. Zararı bu kadar büyüten kalem ise Uber’in Çinli Didi’deki yatırımının değer kaybetmesi ve Güney Doğu Asyadaki Grab yatırımıyla ilgili zarar yazılan şüpheli alacaklar.


Uber’in kasasında 31 Mart 2020 itibariyle 8,16 Milyar Dolarlık nakit ve nakit benzeri likidite kaynağı mevcut.

Şirket geçtiğimiz günlerde yaklaşık 3.700 çalışanla yollarını ayırdığını duyurmuş, Uber Eats hizmetlerine Çekya, Mısır, Honduras, Romanya, Suudi Arabistan, Uruguay ve Ukrayna’da son vermişti.

Kaynak: Uber

Benzer Haberler