Ana sayfa » turizmteknolojihaberleri » Trivago tüketiciyi kandırmaktan milyon dolarlık ceza alabilir
trivago

Trivago tüketiciyi kandırmaktan milyon dolarlık ceza alabilir

Otel fiyat karşılaştırma sitesi Trivago, tüketicileri reklamlarıyla yanlış yönlendirerek Avustralya Tüketici Yasasını ihlal ettiği tespit edildikten sonra milyonlarca dolarlık bir para cezası ile karşı karşıya.

Melbourne Federal Mahkemesi 91 sayfalık bir kararla Trivago’yu daha yüksek komisyon ödeyen otelleri özel bir algoritma kullanarak sitede öne çıkarıdığı için suçlu buldu.

Mahkeme ayrıca, sitede görüntülenen indirimli fiyatların zaten gerçek oda fiyatları olduğunu ve orijinal fiyatların (indirimden önceki fiyatların) benzer bir oda fiyatı yerine üst kategorilere ait olduğunu tespit etti. Trivago’nun “üstü çizili” fiyat karşılaştırmaları yanıltıcı bulundu çünkü üstü çizili fiyat standart bir odaya kıyasla değil de daha pahalı lüks oda ile karşılaştırılıyor.

Trivago’yu mahkemeye taşıyan Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu’na (ACCC) göre, Trivago tüketicilere yanlış bir tasarruf izlenimi veriyordu zira oda tipine geldiğinde “elma ile elmayı” karşılaştırmıyordu. Bu uygulama “en az Aralık 2016” dan 2 Temmuz 2018 ”tarihine kadar gerçekleştiği tespit edildi.

Benzer Haberler