Ana sayfa » turizmteknolojihaberleri » Tripadvisor’ın gelirleri %26 düştü.
Tripadvisor'ın gelirleri %26 düştü.

Tripadvisor’ın gelirleri %26 düştü.

Online Seyahatin devlerinden Tripadvisor bugün 2020 ilk üç ayına ait finansal verilerini açıkladı.


Verilere göre şirketin ilk üç aylık gelirleri geçen yıla göre % 26 düşerek 278 Milyon Dolar olarak gerçekleşti. Bu dönemde şirketin net zararı 16 Milyon dolar olurken, geçen yıl Tripadvisor 26 Milyon dolar kâr açıklamıştı.


Firma geçtiğimiz günlerde işgücünün %23 ünü temsil eden 900 kişiyle yollarını ayıracağını, çoğunluğu The Fork çalışanı olan 850 kişiyi de askıya alacağını belirtmişti. Mart ayından itibaren CEO Stephen Kaufer de maaşından feragat etmişti. Şirket Mart ayında 700 milyon dolarlık bir kredi yapılandırmasıyla ekstra finansman girdisi sağlarken ilk çeyrek sonu itibariyle kasasında 798 Milyon dolarlık nakit ve likid rezervi mevcut.


CEO Stephen Kaufer şunları söyledi:


“Bunlar eşi görülmemiş zamanlar. Seyahat yasakları, evde kalın çağrıları ve sosyal mesafe uyarıları gibi devlet organlarının koronavirüs salgını ile müdacele için aldığı tedbirler dünya genelinde tüketicileri ve iş dünyasını derinden etkiledi.”


”Özellikle seyahat, konaklama ve eğlence sektörleri zorlanırken online seyahat acenteleri, oteller ve restoranlar iş ortaklarımızın ve gelirimizin çoğunluğunu oluşturuyor. Mart sonunda segmentlerimizde ve ürünlerimizde günlük rezervasyon ve gelir genel olarak bir önceki yıla göre % 90’ın üzerinde düşüş gösterdi ve bu eğilim Nisan ayında da devam etti. ”


“Şu anda en karanlık günlerden geçtiğimizi düşünüyoruz. Seyahatin geri döneceğinden ve ürün ve hizmetlerimize olan talebin toparlanacağından eminiz. ”

Tripadvisor bünyesinde Viator, Bokun, TheFork, Bookatable gibi farklı online seyahat platformları bulunuyor.

Kaynak: Tripadvisor Inc

Benzer Haberler