Ana sayfa » turizmteknolojihaberleri » Trip.com’un geliri %42 düştü
trip.com_logo

Trip.com’un geliri %42 düştü

Bünyesinde Trip.com, Ctrip, Skyscanner ve Qunar gibi online seyahat markalarını barındıran Şanghay merkezli Trip.com grubu 2020 yılının ilk üç ayına ait finansal verileri basınla paylaştı.


Açıklamaya göre grubun net geliri geçen sene aynı döneme göre % 42 azalarak 669 Milyon dolar ( 4.7 milyar RMB) olarak gerçekleşti. Grup bu dönemde 754 Milyon dolar zarar açıklarken, geçen sene aynı dönemde 643 Milyon dolar kâr etmişti.


Grubun CEO’su James Liang şunları söyledi:


“COVID-19 salgını, global seyahat endüstrisine önemli zorluklar getirdi. Bununla birlikte, şu ana kadar faaliyet gösterdiğimiz pazarların çoğunda seyahat faaliyetlerinin istikrarlı durumda olduğunu veya toparlandığını görmek umut verici.”


Çin’de, seyahat faaliyetleri Şubat ayında dibe vurdu ancak şubattan bu yana sürekli olarak bir iyileşme yolunda ilerliyor. Son haftalarda, COVID-19 yeni normallerine yönelik zamanında yaptığımız ürün yenilikleri sayesinde üst segment otellerdeki toparlanma diğer segmentleri önemli ölçüde geride bıraktı. Seyahat insan doğasıdır ve salgın azaldıkça sektörün geri döneceğine inanıyoruz”


Grup 2020 yılının ikinci çeyreği için gelirinde geçen yıla göre % 67-77 düşüş bekliyor.

Kaynak: Trip.com

Benzer Haberler