Ana sayfa » turizmteknolojihaberleri » Temassız check in için yeni çözüm
Foto: Andrea Piacquadio | Pexels

Temassız check in için yeni çözüm

DigiValet, otel misafirlerinin tüm check-in işlemlerini kendi kişisel telefonlarından herhangi bir uygulama veya yazılım indirmeye gerek kalmadan kolayca tamamlamaları için yenilikçi bir çözüm geliştirdi.

DigiValet firmasının Thru adını verdiği bu hizmet sayesinde, otel misafirleri ve personeli açısından herhangi bir temas olmaksızın check-in işlemi geçekleşiyor.

Artık otel resepsiyonlarında sıra bekleme, kimlik ibrazı, form doldurma ve kredi kartlarının fiziksel olarak otel personeli ve misafir arasında elden ele gezmesi gibi işlemlere gerek kalmadığını iddia eden Thru, check-in işlemini dört adımda tamamlıyor.

1- Check-in işleminden 48 saat önce Thru’dan misafire içinde bağlantı olan bir SMS gönderiliyor.

2- Bağlantıya tıkladıktan sonra, misafirden kimlik kartı taraması isteniyor. Thru, girilen kimlik no ile daha önce kayıtlı olan kredi kartını algılıyor.

3- Misafir daha sonra tüm ayrıntıları inceleyip, dijital olarak imzalayabilir ve hatta ön provizyon tutarını tercih ettiği ödeme yöntemini kullanarak güvenli bir şekilde ödeyebiliyor.

4- İşlem tamamlandığında misafire onay kodu gönderiliyor. Otele varışta misafir, yalnızca bu kodu resepsiyona göstererek sterilize edilmiş oda anahtarını alabiliyor.

Ayrıca Thru, operasyonel verimliliği artırarak, insan gücü maliyetlerini azaltarak ve en yoğun giriş ve çıkış saatlerinde lobilerin ve resepsiyonların kalabalıklaşmasını önleyerek otellere yardımcı oluyor.

Thru’nun çok dilli desteği sayesinde ise, check-in esnasında dil sorunu da ortadan kalkmış olacak.

DigiValet Kurucusu ve CEO’su Rahul Salgia şunları söyledi:

“Thru, hızlı ve sorunsuz kullanılabilen bir uygulama olarak tasarlandı. Çevrimiçi üyelik ile herhangi bir otelde sadece 1 günde kullanılmaya başlanabilir. Otellerin herhangi bir ek donanım veya yazılım satın almasına gerek yoktur. Ayrıca, Thru kesinlikle ücretsiz ve herhangi bir yatırım gerektirmeyen bir çözümdür. Aslında, her check-in işleminde kendi masrafını karşılar.”

2009 yılında kurulan DigiValet’ın merkez ofisi Hindistan’da olup , ABD, İngiltere, Singapur, BAE ve Avustralya’da faaliyet göstermektedir.

Benzer Haberler