Ana sayfa » turizmteknolojihaberleri » Sabre ilk çeyreği zararla kapattı

Sabre ilk çeyreği zararla kapattı

Ünlü GDS firması Sabre dün 2020 yılının ilk üç ayına ait finansal verilerini kamuoyuyla paylaştı.


Açıklamaya göre Sabre’nin geçen yıl ilk çeyrekte 1 Milyar Dolar olan geliri % 37,2 düşerek 659 Milyon dolara geriledi. Sabre bu dönemde 213 Milyon Dolar net zarar açıklarken geçen yıl ilgili dönemde 57 Milyon dolara yakın bir kâr elde etmişti.


Havayolları ile beraber GDS sektörü de koronavirüs salgınından büyük darbe aldı. Sabre, GDS rezervasyonlarının ilk çeyrekte % 45 düştüğünü açıklarken şirket daha önce 325 Milyon dolarlık bir tasarruf paketi uygulamaya koymuştu.


Şirketin CEO’su Sean Menke şunları söyledi:


“COVID-19 salgını, seyahat sektörü için daha önce yaşanmamış bir krize neden oldu. Perakende ve dağıtımda global bir lideriz aynı zamanda küresel seyahat sektörü için kritik öneme sahip tamamlayıcı bir çözüm ortağıyız. Havayolu ve otel rezervasyonlarında hızlı bir düşüş ve yüksek hacimli iptallerle karşılaştık. Havayolları kapasitelerini azaltırken ve dünyada durum istikrarsızken, ortam şu an belirsizliğini koruyor.”


”Buna mukabil 325 milyon $ ‘lık tasarruf tedbirleri ve finansal önlemlerle likiditemizi güçlendirmek gibi kararlı adımlar attık. Maliyet yapımızın üçte ikisinin değişken maliyetlerden oluşması; olumsuz senaryonun uzaması durumunda bizi koruyacağı gibi gerektiğinde başka adımlar atabilmemize de olanak sağlıyor.”


Sabre’nin kasasında Mart sonu itibariyle 684 Milyon Dolar nakit ve nakit benzeri likidite mevcut. Şirket geçtiğimiz günlerde Farelogix ile birleşmenin iptal edildiğini duyurmuştu.

Kaynak: Sabre Corporation

Benzer Haberler