Ana sayfa » turizmteknolojihaberleri » Rusya’dan Booking.com’a ikinci uyarı
Booking.com, Italya ile Anlaştı. 94 Milyon Euro Ödeyecek

Rusya’dan Booking.com’a ikinci uyarı

Rusya Federasyonu Antitekel Kurumu FAS, rekabete aykırı bulduğu bazı uygulamalarından dolayı Booking.com’a ikinci bir uyarı verdi.


Rusya’da küçük ve orta ölçekli işletmeleri temsil eden bir sivil toplum örgütü olan ”OPORA RUSSIA” nın şikayetiyle açılan soruşturmada Booking.com’un otellerle yaptığı sözleşmelerdeki bazı bağlayıcı maddelerin serbest rekabete aykırı olduğu tespit edildi.


Antitekel Kurumu örnek olarak, bir otelin kendi sitesinde veya ön büroda hem fiyat, hem müsaitlik hem de oda tipleri konusunda booking.com sitesinde yayınlanan şartlardan daha iyisini sunamayacağı yönündeki anlaşma koşulunu rekabete aykırı buldu.


FAS Rusya Başkan Yardımcısı Alexey Dotsenko şunları söyledi:

”Uzun vadede, uyarının yerine getirilmesi ve paritenin kaldırılması sadece oteller için değil, aynı zamanda hem tüketiciler hem de pazara yeni giren veya girmek üzere olan diğer aracılar için de olumlu bir etki yaratacaktır.”


Yerel otorite, Booking.com’un 18 Ekim’a kadar uyarıları yerine getirmesi gerektiğini aksi takdirde tekelleşme karşıtı mevzuatın ihlali hususunda şirkete dava açılacağını ekledi.


FAS, 12 Kasım 2019’da şirkete ilk uyarısını yayınlamıştı.

English version

Benzer Haberler