Ana sayfa » turizmteknolojihaberleri » Google, Seyahat Sitelerinde Daha Fazla Şeffaflık İçin AB’ye Söz Verdi
Google, Seyahat Sitelerinde Daha Fazla Şeffaflık İçin AB'ye Söz Verdi

Google, Seyahat Sitelerinde Daha Fazla Şeffaflık İçin AB’ye Söz Verdi

Teknoloji devi Google, Avrupa Komisyonu’na seyahatle ilgili uygulamaları Google Hotels ve Google Flights hizmetlerinde tüketiciye daha fazla şeffaflık ve doğru bilgi sağlamak için adımlar atacağını taahhüt etti.


Google, AB tüketici koruma kurallarına uyumusağlamak için yetkililer tarafından bildirilen sorunları düzeltmeyi ve Google Store, Google Play Store, Google Hotels ve Google Flights’a değişiklikler getirmeyi kabul etti.


Bu adım, Avrupa Komisyonu tarafından koordine edilen Tüketicinin Korunması için İşbirliği Ağı (CPC) ile yapılan diyaloğun ardından geldi.


Buna göre Google, Hotels ve Flights uygulamalarında tüketicilerin doğrudan Google ile sözleşme yapıp yapmadıklarını veya Google’ın yalnızca bir aracı olarak hareket edip etmediğini kullanıcılara açıklayacak.


Google ayrıca platformda indirimlerin reklamı yapılırken referans olarak kullanılan fiyatı da gösterecek ve Google Hotels’teki tüketici yorumlarının doğrulanmamış olduğunu söyleyecek.


Son olarak Google, fiyatlar veya müsaitlik durumu gibi konularda tüketicilere bilgi sunma şekliyle ilgili olarak şeffaflık konusunda diğer büyük rezervasyon platformlarıyla aynı taahhütlere uymayı kabul etti.


Avrupa Komisyonu Adalet Komiseri Didiern Reynders, artan sayıda tüketicinin tatil rezervasyonu yapmak, satın alma işlemi yapmak veya bir yorumu okumak için İnternet’i kullandığı bir dönemde Google ile varılan anlaşmanın değerli olduğunu belirtti.


”AB tüketicileri, bilinçli seçimler yapabilmeleri için net, eksiksiz bilgi alma hakkına sahiptir. Google tarafından verilen taahhütler bu yönde atılmış bir adımdır. ”

Benzer Haberler