Ana sayfa » turizmteknolojihaberleri » Booking, Expedia ve Tripadvisor, Sahte Yorumlarla Mücadele İçin Bir Araya Geldi
Booking, Expedia ve Tripadvisor, Sahte Yorumlarla Mücadele İçin Bir Araya Geldi
image source: www.zuko.io

Booking, Expedia ve Tripadvisor, Sahte Yorumlarla Mücadele İçin Bir Araya Geldi

Online seyahatin devleri Booking.com, Expedia ve Tripadvisor’ın da aralarında olduğu bir grup çevrimiçi şirket bugün kullanıcı yorumları konusunda işbirliği yapmak için bir araya geldiler.


Amazon, Glassdoor ve Trustpilot’un da dahil olduğu grup ”Güvenilir Yorumlar Koalisyonu” adı verilen inisiyatifi başlattılar. Üyeler birlikte çevrimiçi yorumların barındırılmasına yönelik en iyi uygulamaları tanımlayacak ve sahte yorumları tespit etme yöntemlerini paylaşarak, sahte tüketici yorumlarını kaynağında durdurmayı planlıyor.


Şirketler, Tripadvisor tarafından düzenlenen ilk Sahte Yorum Konferansı’nda Ekim 2022’de San Francisco’da bir araya gelmişlerdi. Görüşmeler yorum sahtekarlığını azaltmak amacıyla eğitim ve üyeler arasında sürekli bilgi paylaşımı konusunda işbirliği yapmak üzere resmi bir koalisyonun kurulmasıyla sonuçlandı .


Koalisyon üyeleri bundan sonra Amazon’un düzenlediği ikinci konferansta 5-6 Aralık’ta Brüksel’de bir araya gelecek.


Şirketler özellikle şu alanlarda işbirliği yapma konusunda anlaştılar;


*Sahte yorumlarla mücadele için sektörde kullanılmak üzere ortak standartlar ve tanımlar geliştirmek.
*Çevrimiçi yorumların korunması ve sahte yorumların tespitine yönelik en iyi uygulamaları paylaşmak.
*İtibarlarını adil olmayan bir şekilde iyileştirmek isteyen işletmelere sahte yorumlar satan şirketler gibi dolandırıcı aktörlerin nasıl faaliyet gösterdiğine ilişkin bilgilerin paylaşılması.


*Yorum kalitesinin tüketicilere faydalarını tanıtmak ve sektörün sahte yorumlarla mücadele etme çabalarını desteklemek için akademisyenler ve kamu politikası liderleriyle etkileşime geçmek.


Booking.com Güvenlik yöneticisi Spencer Mott , ” Platformumuzdaki gerçek konuklardan gelen 300 milyondan fazla doğrulanmış yorumla, programımızın hem gezginler hem de ortaklarımız açısından sürekli güvenilirliğini sağlamak için aktif olarak yatırım yapıyoruz” dedi.


Expedia Pazar Deneyimi ve Güvenden Sorumlu Başkan Yardımcısı CJ Allen ise şunları söyledi;
”Expedia Group, sektörümüzün en değerli varlığı olan güvene doğrudan tehdit oluşturan bu sahte aktörlerle mücadele etmek için bu koalisyona katılmaktan gurur duyuyor.”‘


Tripadvisor Güvenlikten Sorumlu Başkan Yardımcısı Becky Foley;
”Özellikle de çevrimiçi itibarlarını artırmak isteyen şirketlere sahte yorumlar satmaya çalışanlarla mücadele etmek, acil bir odak noktası olacaktır. ”

Benzer Haberler