Ana sayfa » turizmteknolojihaberleri » Booking.com Yanıltıcı Taktiklerden Vazgeçecek !
Booking.com Yanıltıcı Taktiklerden Vazgeçecek !

Booking.com Yanıltıcı Taktiklerden Vazgeçecek !

AB basın açıklamasına göre, otel rezervasyon hizmeti Booking.com, Avrupa Komisyonu ve ulusal tüketici yetkilileriyle yapılan görüşmelerin ardından platformda bir dizi değişiklik yapmayı kabul etti.


Booking.com, müşterileri, indirimlerin yanlış sunumu ve aldatıcı zaman sınırlı teklifler de dahil olmak üzere müşterileri konaklama için ödeme yapmak üzere kandırmak için yanıltıcı taktikler kullanmakla suçlanıyor.


Avrupa Komisyonu, Booking.com’un “teklifleri, indirimleri ve fiyatları tüketicilere sunma şeklinde” değişiklikler yapacağını ve platformda tüm güncellemelerin 16 Haziran 2020’ye kadar uygulanacağını söyledi.

Vaat edilen değişiklikler
Her şeyden önce, Booking.com, tüketicileri “kalan son oda” konusunda bilgilendirme şeklini değiştirecektir. Bu mesaj, yalnızca Booking.com’a atıfta bulunduğunu ve belirli bir otelde mevcut olan son odayı göstermediğini açıkça gösterecektir.


Vergi ve diğer ücretler de dahil olmak üzere toplam fiyatlar da daha net bir şekilde görüntülenecek, Booking.com önerileri ve tükenen odalar, arama sonuçları sayfasında daha anlamlı bir konuma yerleştirilecek.


Ayrıca, platform, şahsi ev sahipleri tarafından sunulan konaklama ünitelerini diğerlerinden ayıracağını ve kullanıcılara sunulan fiyat karşılaştırmalarının gerçek indirimler olduğundan emin olacağını söylüyor.


AB Komisyonu, ulusal tüketici koruma yetkililerinin bu değişikliklerin doğru bir şekilde uygulandığından emin olmak için Booking.com ile birlikte çalışacağını söylüyor.


Adalet ve Tüketiciler Komiseri Didier Reynders.“Bir pazar lideri olarak, Booking.com gibi şirketlerin bu alandaki sorumluluklarını yerine getirmesi hayati önem taşımaktadır ve online konaklama rezervasyon sistemlerinin sıralamaya sponsorluğu gizlemek, kullanıcılara gereksiz yere zaman baskısı koymak veya indirimleri yanlış göstermek gibi manipülatif tekniklerden arınmış olmaları gerekir. Avrupa Komisyonu ve ulusal tüketici otoriteleri, tüketiciler için adil bir online ortam sağlamak için tüm online seyahat platformlarını izlemeye devam edecekler. ” dedi.

Yıl içinde, Booking.com 2007’den bu yana tüm tesislerde 3 milyar rezervasyona ulaştı. Platform 148.000 destinasyonda ve 220 ülkede konaklama imkanı sunuyor.

Benzer Haberler