Press "Enter" to skip to content

Booking.com’a veri ihlalini geç bildirdiği için 475 bin Euro ceza kesildi

Hollanda Veri Koruma otoritesi otel rezervasyon sitesi Booking.com’a 2018’de yaşanan bir veri ihlalini kuruma geç bildirdiği için 475.000 Euro para cezası verdi.


İlgili olayda 4.000’den fazla Booking.com müşterisinin kişisel verileri ve yaklaşık 300 kişinin kredi kartı bilgileri ele geçirilmişti.


Booking.com 13 Ocak 2019’da müşteri kayıtlarının yasa dışı olarak ele geçirildiğini öğrendi. Ancak yirmi iki gün sonra 7 Şubat’ta olay hakkında Hollanda Veri Koruma Kurumu’na bilgi verdi. Yasaya göre şirketlerin herhangi bir güvenlik olayını olayı öğrendikten sonraki 72 saat içinde Veri Koruma Otoritesine bildirmesi gerekiyor.

Hollanda veri koruma otoritesinin başkan yardımcısı Monique Verdier konuyla ilgili şunları söyledi:


“Bu ciddi bir ihlal. İyi önlemler almış olsanız bile bir veri ihlali maalesef her yerde olabilir. Ancak müşterilerinizin zarar görmesini ve böyle bir veri ihlalinin tekrarlanmasını önlemek için bunu zamanında bildirmelisiniz,”

Booking.com tarafından yapılan açıklamada, şirketin ihlali bildirmedeki gecikme nedeniyle para cezasına çarptırıldığı ve cezanın güvenlik uygulamalarının veya olayı ele alış şeklinin bir yansıması olmadığı belirtildi.