Ana sayfa » turizmteknolojihaberleri » Avrupa şehirleri, Airbnb ve benzerleri için yasal düzenlemeler istiyor
Airbnb, Ukrayna'dan kaçan 100.000 mülteciye konaklama sağlayacak

Avrupa şehirleri, Airbnb ve benzerleri için yasal düzenlemeler istiyor

Eurocities isimli Avrupalı Şehirler Birliği’nin temsilcileri, Airbnb tarzı kısa dönemli kiralamalarla ilgili yeni düzenleme talepleri için 17 Eylül Perşembe günü Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Margrethe Vestager ile bir araya geldi.


Belediye başkanları ve şehir temsilcileri bu tür kiralamaların konut piyasası üzerindeki zararlı etkilerini dizginlemek ve mahalleleri daha yaşanabilir kılmak için ev kiralama alanında daha güçlü düzenlemeler istiyor.


Avrupa’da yerel halk kısa dönemli kiralamaların neden olduğu rahatsızlıklarla ilgili endişelerini giderek daha fazla dile getiriyor. Bazı mahallelerin yaşanabilirliği üzerindeki olumsuz etkilere ve yükselen fiyatlara ek olarak, gürültü rahatsızlığı, sağlık tehlikeleri ve hatta marketlerin yavaş yavaş kaybolması gibi şikayetleri var.


Amsterdam, Atina, Barselona, ​​Berlin, Bologna, Bordo, Brüksel, Köln, Floransa, Frankfurt, Helsinki, Krakow, Londra, Milano, Münih, Paris, Porto, Prag, Utrecht, Valensiya, Viyana ve Varşova’nın dahil olduğu grup Avrupa Birliği’nden yasal düzenlemeler konusunda destek bekliyor.


Konuyla ilgili konuşan Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo şunları söyledi:


“Platformlara karşı değiliz, ancak yerel ve ulusal düzenlemelere uymaları gerekiyor. Avrupa’da toplum menfaatini öne çıkaran yeni düzenlemelere ihtiyaç var ki bu menfaatler bizim için konutlara erişilebilirlik ve şehirlerde yaşanabilirliktir.


Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Margrethe Vestager ise şöyle konuştu:


“Platformlar ve kamu otoriteleri arasında daha iyi bir işbirliği ile, Dijital Hizmetler Yasası düzgün bir şekilde uygulanabilir. Yasa, dijital platformlar için öngörülebilir bir ortam sunarken modern ve uyumlu bir yasal çerçeve sağlayacak ve ulusal ve yerel yönetimlerin ihtiyaçlarını ve yerel kurallara uyumu dikkate alacak. “

English version

Benzer Haberler