Ana sayfa » turizmteknolojihaberleri » Amadeus yıla iyi başlasa da ilk çeyrek geliri %27,3 düştü
Marriott, rezervasyon altyapısı için Amadeus'u kullanacak

Amadeus yıla iyi başlasa da ilk çeyrek geliri %27,3 düştü

Merkezi Madrid’de bulunan teknoloji ve GDS firması Amadeus, 2020’nin ilk üç ayına ait finansal verilerini açıkladı.


Açıklamaya göre şirketin gelirleri geçen yıla göre % 27,3 düşerek 1 Milyar Euro olarak gerçekleşti. Firma yıla iyi bir başlangıç yapmış olsa da koronavirüsle ilgili seyahat yasakları nedeniyle aldığı rezervasyon sayısı geçen yıla göre % 44,6 düştü.


En dramatik düşüş ise salgının ilk çıktığı Asya-Pasifik bölgesinde (-%68,1 ile ) yaşandı. Amadeus’un dönem kârı da geçen yıla göre % 60,5 düşerek 117,8 Milyon Euro olarak gerçekleşti.


Amadeus CEO’su Luis Maroto şunları söyledi:
”Yılın ilk çeyreğinde COVID-19 salgınının dünyaya yayılması ile seyahat sektörü neredeyse dururken bizim de bilet rezervasyonlarımız ve yolcu sayılarımız negatif olarak etkilendi. Sonuçta gelirimiz , FAVÖK ve kârımız bu çeyrek için önemli ölçüde azaldı. Bu da Ocak ayında tüm işlerimiz büyürken sergilediğimiz güçlü finansal performansımızı durdurdu. ”


“Kâr dağıtımının iptal edilmesi, genel bir verimlilik planının uygulanması, likiditemizin arttırılması gibi finansal durumumuzu güçlendirecek bir dizi önemli önlemler aldık. Bunların yanısıra bu zor zamanlarda destek olabilmek için müşterilerimizle aktif olarak çalışıyoruz”


Amadeus, Mart ayında 300 milyon euro tasarruf sağlayacak bir verimlilik planı uygulamaya koymuş ve Nisan ayında da sermayesini 1,5 Milyar Euro arttırmıştı.

Kaynak: Amadeus

Benzer Haberler