Press "Enter" to skip to content

Ünye Kalesi turizme kazandırılacak

2 bin 500 yıllık tarihi geçmişe sahip olan Ünye Kalesi birçok özelliği ile bölgenin en gizemli tarihi miraslarından biri durumda.


Ünye Kalesi restorasyonu kapsamında yürütülen dehliz açma ve temizleme çalışmaları sırasında çok sayıda tarihi esere de rastlanıldı. Fatih Sultan Mehmet dönemine ait bir adet Bursa basımı sikke, toprak kaplar, boyalı ve işlemeli eserler, yine çok sayıda demir ve taş gülleler çalışmalar sırasında gün yüzüne çıktı.


Ünye Kalesi’nde devam eden çalışmaları inceleyen Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, Ünye’nin başta olmak üzere bölgenin turizmi açısından büyük önem arz eden Ünye Kalesi’nde devam eden çalışmaların çok büyük önem arz ettiğini belirtti.


Başkan Tavlı, “Ünye Kalesi Pontus Krallarından 6’ncı Mitridates tarafından yapılan bir kale. Kalemizi Kültür Bakanlığımız, Ordu Valiliğimiz, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz ve Belediyemiz olarak sahiplenerek turizme kazandırma noktasından çalışmalar yürütüyoruz. Bu noktada birçok rivayete konu olan dehlizlerimizi Ordu Valiliğimiz ve Belediyemiz işbirliği ile temizliyor ve gün yüzüne çıkarıyoruz.


Çalışmalar sırasında tarihi eserlere de ulaşmış olduk. Ulaşılan alanda bir adet düzenli taşlarla örülmüş su kuyusu da bulunuyor. Umuyoruz ki Ünye Kalemizde tarihi birçok bulguya daha ulaşmış olacağız. Şehrimizin ve bölgemizin turizmine katkı sunan Ünye Kalemizi de İnşAllah çok kısa zamanda turizme açarak önemli bir destinasyonu daha tamamlamaya hep birlikte vesile oluruz” diye konuştu.