Uçan taksilere hava yollarından sipariş yağıyor

Uçan taksilere hava yollarından sipariş yağıyor

Geçtiğimiz hafta American Airlines ve Virgin Atlantic, dikey kalkış ve iniş yapabilen elektrikli uçak (eVTOL) satın almak için üretici firma, Vertical Aerospace ile anlaşma imzaladılar.


American Airlines ,uçan taksi olarak adlandırılan eVTOL uçaklarını geliştiren İngiltere merkezli Vertical Aerospace şirketine 25 milyon dolar yatırım yapacağını duyurdu. Virgin Atlantic te 50-150 arası eVTOL uçağı satın alacağını duyurdu; Virgin ayrıca Vertical Aerospace ile ortak bir girişim olasılığını da araştırıyor.


Vertical Aerospace’un geliştirdiği VA-X4’ü modeli tamamen elektrikli ve sıfır karbon emisyonu vaat ediyor. 100 milin üzerinde bir menzile sahip ve neredeyse sessiz olan uçak, şirkete göre, dört yolcu ve bir pilot taşıyabilecek.


Virgin Atlantic, bu uçağın sürdürülebilir, fiyat açısından rekabetçi, bölgesel ulaşım sağlayacağını düşünüyor. Örneğin, Cambridge’den Londra Heathrow’a 56 millik yolculuğu sadece 22 dakikaya indirecek. Günümüzde karayoluyla bu mesafe bir saat 30 dakika sürüyor.


Bu uçaklardan maksimum 250 adet almayı planlayan American Airlines CFO’su Derek Kerr, şunları söyledi:
“Gelişmekte olan teknolojiler, karbon emisyonlarını azaltma yarışında kritik öneme sahip ve yeni nesil elektrikli uçakları geliştirmek için Vertical ile ortak olmaktan heyecan duyuyoruz.”


Bu iki önemli anlaşma, eVTOL teknolojisinin kentsel ulaşımın geleceği olma yönündeki iddiasını gözler önüne seriyor.


Uluslararası uçak kiralama şirketi Avolon da 500 adete kadar eVTOL uçağı için dev bir siparişe imza attı. Şirketten yapılan açıklamada, siparişin fiyatının yaklaşık 2 milyar dolar olduğu belirtildi. Böylelikle sadece bir gün içinde Vertical Aerospace, eVTOL pazarındaki en önemli oyuncu haline geldi.


Virgin Atlantic CEO’su Shai Weiss, Vertical ile olası ortak girişimin şehirlere ve İngiltere‘deki Londra Heathrow, Manchester ve London Gatwick gibi havaalanlarına kısa mesafeli, elektrikli araç ulaşımı sağlayacağını söyledi.


Vertical Aerospace, VA-X4’ün ilk test uçuşunu bu yıl içinde yapmayı planlıyor. Sertifikasyon ve teslimatın ise 2024’te olması bekleniyor.

Benzer Haberler