İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TUI’ye 1.25 milyar Euro’luk devlet desteği A.B tarafından onaylandı

Avrupa Komisyonu, TUI Grubunun yeniden sermayelendirilmesi ile ilgili Alman devletinin sağlamayı planladığı 1,25 milyar Euro’luk katkıyı onayladı.


Rekabet politikasından sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Margrethe Vestager şunları söyledi: “Turizm sektöründe faaliyet gösteren diğer birçok şirket gibi, TUI de koronavirüs krizinden ciddi oranda etkilendi. Bu paket ile Almanya, TUI’nin yeniden sermayelendirilmesine 1,25 milyar Euro’ya kadar katkıda bulunacak ve şirketin krizi atlatmasına yardımcı olacak. Özel yatırımcıların plana katılımını memnuniyetle karşılıyorum çünkü TUI’nin toparlanmasına katkıda bulunurken devlet yardımına olan ihtiyacı sınırlı tutacak. “


TUI, Aralık ayı başında Alman hükümeti ve kamu bankalarıyla toplam 1.8 Milyar Euro’luk 3. bir finansman paketi için anlaşmıştı. Paketin, 500 milyon eurosu hisse ihracı yoluyla sermayedarlardan toplanacak. % 25’lik hisseyle TUI’nin en büyük hissedarı olan ve Alexey Mordashov’un sahip olduğu Rus Unifirm şirketi, sermaye ihracını toplam % 36’ya kadar destekleme taahhüdü vermişti.

Kurtarma paketi, TUI’nin 5 Ocak’taki olağanüstü genel kurul toplantısında sermayedarlar tarafından oylanacak.