Press "Enter" to skip to content

Tokyo Olimpiyatları’na Japonya dışından seyirci alınmayacak

Tokyo Olimpiyatları Organizasyon Komitesi, Cumartesi günü yaptığı duyuruyla olimpiyatlara ülke dışından seyircilerin alınmayacağını açıkladı.


Karar, bugün yapılan ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC), Tokyo Büyükşehir Hükümeti (TMG), Tokyo 2020 Organizasyon Komitesi ve Japonya Hükümeti’nin katıldığı dijital toplantıda alındı.


23 Temmuz- 8 Ağustos arası yapılması planlanan organizasyon için Japonya dışından seyircilere satılmış olan bilet bedelleri iade edilecek.


Organizasyon Komitesi, covid-19 salgınının Japonya’daki ve tüm dünyadaki seyri nedeniyle bu yaz Japonya’ya uluslararası seyahatin garanti edilemeyeceğini belirtirken ülke dışından gelmeyi planlayanların bu aşamada planlarını değiştirmelerine olanak sağlamak için bu kararın alındığını açıkladı.


Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) ve Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC), Japon yetkililerin aldığı bu kararı saygıyla karşıladıklarını açıklarken Tokyo 2020 Organizasyon Komitesi Başkanı Seiko HASHIMOTO şunları söyledi:


”Şu anda, uzaktan destek sunabilmek ve insanları mevcut zamanımıza uygun şekilde bir araya getirmeye yardımcı olmak için belirli planlar üzerinde çalışıyoruz. Bu yaz artık Japonya’ya gelemeyecek olsanız bile, Tokyo 2020 Oyunlarını desteklemeye devam edeceğinizi umuyoruz.”


2020 Tokyo Olimpiyat oyunları geçtiğimiz yıl yapılması gerekirken pandemi nedeniyle 2021 yazına ertelenmişti.