Ana sayfa » Güncel » Rusya Turizm Ajansı Başkanı Doguzova Türkiye’de
Rusya Turizm Ajansı Başkanı Doguzova Türkiye'de

Rusya Turizm Ajansı Başkanı Doguzova Türkiye’de

Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm) Başkanı Zarina Doguzova 2 günlük çalışma ziyareti için dün Antalya’ya geldi.


Doguzova, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alparslan ile Rus turistlerin güvenliği için görüşmeler yaptı.
Görüşmelerde Rus tarafının gündeme getirdiği üç temel konu Rus turistlerin yol ve ulaşım güvenliği, otel içi güvenlik ve COVID-19’la ilgili güvenlik önlemleri oldu.


Zarina Doğuzova görüşmelerle ilgili şunları söyledi:


“En fazla yabancı turist Türkiye’ye gidiyor. Rostourism’in görevi, Rus turistlerin Türkiye’de tatil yaparken kendilerini tamamen güvende hissetmelerini sağlamaktır. Ve her üç güvenlik sorununun çözümünde de olumlu bir dinamik olduğunu görüyoruz, ”


Doguzova’ya göre, Rus ve Türk tarafları, transferlerde tüm turistlerin emniyet kemeri takmaları için Türkiye’nin kontrolünü sıkılaştırması gerektiği konusunda anlaştılar.


Taraflar ayrıca otellerde daha fazla Rusça yön işaretleri bulunması gerektiği ve havuzlardaki kurtarma ekiplerinin çalışmaları üzerindeki kontrolün güçlendirilmesi gerektiğine de dikkat çektiler.


Covid-19 önlemleriyle ilgili Türkiye’nin çabalarını öven Doguzova bununla birlikte, turistler için ücretsiz olması gereken karantina uygulaması için ücret isteyen Türk otellerinin bireysel girişimlerini dışlamak gerekiyor dedi.


Zarina Doğuzova, Salı günü Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile bir araya gelecek.

Doguzova’ya göre Rusya ve Türkiye’nin turizm departmanları, karşılıklı turist akışlarındaki mevcut dengesizliğin düzeltilmesi konusu da dahil olmak üzere çok çeşitli konuları tartışacaklar.


Ayrıca Doğuzova, Mehmet Ersoy ile yaptığı görüşmede, Türk yatırımcıları Rusya’da otel inşaa etmeleri için teşvik etmeye yönelik bir dizi konunun ele alınacağını söyledi.


Rosturizm, Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında yapılan görüşmeler sonucunda bir plan, ortak eylem programı imzalamayı amaçlıyor.

Benzer Haberler