Ana sayfa » Havayolları » Lufthansa 1.5 Milyar Euroluk Devlet Yardımını Geri Ödedi
Lufthansa, İtalyan ITA'dan hisse almak için resmi teklifini yaptı

Lufthansa 1.5 Milyar Euroluk Devlet Yardımını Geri Ödedi

Lufthansa, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Alman devleti tarafından 2020 yılında verilen kamu yardımının 1,5 milyar Euroluk kısmını daha geri ödediğini duyurdu.


Lufthansa kamuya 2021’in sonuna kadar bir milyar euro daha geri ödemeyi planlıyor. Geçtiğimiz haftalarda hisselerinin bir kısmını satan Alman devleti ise şirketin %14’lük hissedarı olmaya devam ediyor.


Pandemi nedeniyle finansal açıdan zorlanan Lufthansa, Alman devleti’nden özsermaye girişi, kredi ve hissedarlık şeklinde toplam 9 milyar Euro’luk destek almıştı. Havayolu Şubat ayında bir milyar Euroluk kamu kredisini geri ödedi.


Lufthansa Eylül’ün 3. haftası itibariyle bir sermaye artışına gitti. Tamamlanan hisse ihracıyla havayolu brüt 2.162 milyar Euro gelir elde etti.


Lufthansa CEO’su Carsten Spohr şunları söyledi:


“Lufthansa’nın en zorlu zamanlarda vergi mükelleflerinin parası ile istikrar kazanmasına çok müteşekkiriz. Bu, 100.000’den fazla istihdamın korunmasını ve gelecek için güvence altına alınmasını sağladı. Bugün, sözümüzü tutuyor ve kamu yardımının büyük bir kısmını beklenenden daha erken geri ödüyoruz. ”


”Geleceğe olan güvenimiz giderek artıyor. Gittikçe daha fazla ülke sınırlarını açıyor ve özellikle iş amaçlı seyahat edenlerden gelen hava yolculuğu talebi her geçen gün artıyor. Yine de havayolları için ortam zorlu olmaya devam ediyor Bu nedenle dönüşümümüzü sürdürmekte tutarlıyız. Hedefimiz değişmedi: Lufthansa Grubu dünyanın en büyük 5 havayolu grubu arasındaki konumunu korumaya devam edecek.”


Lufthansa 2021’in ikinci çeyreği için 756 milyon euro net zarar açıklarken, 2020 yılının aynı döneminde zararı 1.49 milyar Euro idi.

Benzer Haberler