Press "Enter" to skip to content

Pegasus 4 uçak sattı, bir uçak kiraladı

Pegasus Airlines, Air Lease Corporation (ALC) ile bir adet Airbus A321-200neo uçağı için uzun vadeli kiralama anlaşması yaptı.


2023 İlkbaharında teslim edilmesi planlanan bu uçak, ALC’nin Airbus sipariş listesinden Pegasus’a teslim edilecek.


Pegasus Havayolları ayrıca satış-geri kiralama işlemi kapsamında dört adet Boeing 737-800 uçağını ALC’ye satıp bu 4 uçağı ALC’den geri kiralayacak.


Air Lease Corporation İcra Kurulu Başkanı Steven F. Udvar-Házy şunları söyledi:


“ALC, Pegasus Havayolları ile bu kira anlaşmalarını duyurmaktan mutluluk duyar. Bu anlaşma, Pegasus Hava Yolları’nın, havayolunun çevresel, finansal ve operasyonel performansını artırmak için filo modernizasyonu ve rasyonalizasyon çabalarıyla uyumludur.”


Pegasus Havayolları ise bugün konuyla ilgili KAP’a gönderdiği duyuruda ”Şirketimiz ile Air Lease Corporation (ALC) arasında filomuzda yer alan dört adet Boeing 737-800NG uçağın mülkiyetinin ALC’ye devri ve ayrıca ALC’den bir adet Airbus 321-200neo uçağın kiralanması konusunda anlaşma sağlanmıştır. Bu doğrultuda dört adet Boeing 737-800NG uçağın 2021 yılı içerisinde filomuzdan çıkışı planlanmaktadır. Kiralanacak A321-200neo uçağın filomuza 2023 yılında katılması öngörülmektedir. Söz konusu işlemler, devam eden filo ve kapasite planlama çalışmalarımız kapsamında, filomuzu genç ve verimli yeni nesil uçaklar ile geliştirme stratejimiz doğrultusunda gerçekleştirilmektedir.” dedi.