Macaristan ile seyahat kısıtlamaları kalkıyor

Macaristan ve Türkiye karşılıklı seyahat kısıtlamaların kaldırılmasının konusunda anlaşmaya vardı.


Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto, Macaristan ve Türkiye’nin karşılıklı olarak birbirlerinin aşı sertifikalarını tanıma konusunda anlaştıklarını facebook hesabından paylaşmıştı.


Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran da sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşım ile anlaşmayı teyid ederken, test ve karantina zorunluluğu olmadan Macaristan’a seyahat edilebileceğini duyurdu.


Macaristan’ın Ankara Büyükelçiliği de konuyla ilgili bir açıklama yaparak detaylar hakkında bilgi verdi. Büyükelçiliğin açıklamasında şöyle denildi:

  • 11 Mayıs 2021 tarihinden itibaren, Schengen vizesi alan veya halihazırda geçerli bir Schengen vizesine sahip olan, yetkili Türk makamları tarafından verilmiş bir Covid-19 aşılama sertifikasına sahip olan Türk vatandaşları veya Türkiye’de yasal olarak ikamet eden üçüncü ülke vatandaşları, PCR testi ve karantina olmadan Macaristan’a girebileceklerini bildirmek isteriz.

  • Bu şartın başka Schengen ülkeye giriş yapmak için değil, sadece Macaristan sınırlarının içinde uygulanacağını bildirmek isteriz. Vize alabilmek için önceden satın alınmış uçak bileti ve önceden ödenmiş onaylanmış konaklama belgesi şarttır.

  • Ayrıca, yetkili Macar makamları tarafından verilen Covid-19 aşılama sertifikasına sahip olanlar, PCR testi ve karantina zorunluluğu olmadan Türkiye’ye giriş yapabildiklerini, ve Macaristan’a döndükten sonra sınır geçişindeki tıbbi muayene Covid-19 hastalığının semptomlarını göstermedikleri sürece karantina zorunluklarını olmayacağını bildirmek isteriz.

  • Ayriyeten, pandemi döneminde Türkiye ve Macaristan’a giriş koşulları değişmediğini bildirmek isteriz.

Benzer Haberler