Press "Enter" to skip to content

Londra’da yaşayanlar Noel’de yurtdışına çıkamayacak

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Cumartesi düzenlediği basın toplantısında, Covid-19 kısıtlamaları açısından 4. kademe bölgelerde yaşayanların gece yarısından itibaren yurt dışına seyahat etmelerine izin verilmeyeceğini açıkladı.

İngiltere’de sağlık otoritelerinin Koronavirüsün tespit edilen yeni mutasyonunun öncekine göre %70 daha bulaşıcı olduğunu açıklamalarının ardından yeni kısıtlamalar geldi.


Londra ve Güneydoğu İngiltere, 4. kademeye dahil edildiği için karardan yaklaşık 17 milyon kişinin etkilenmesi bekleniyor. Uygulamanın 2 hafta sürmesi planlandı ancak 30 Aralık’ta tekrar değerlendirilmesi bekleniyor.

Adada covid-19 salgını açısından risk durumlarına göre bölgeler 4 kademeye ayrılmıştı.


4. kademe bölgelerde ayrıca zaruri olmayan perakende dükkanlar da kapanacağı için seyahat acentaları da açılamayacak.


Başbakan Johnson, 4. kademe bölgelere giriş ve çıkış yapılmayacağını ve bu bölgelerde yaşayanların evleri haricinde konaklama yapmamaları gerektiğini söyledi.


Johnson ayrıca Noel günü için de yeni bazı kısıtlamaları duyurdu. Başbakan, 4. kademe sakinlerinin noeli evlerinde geçireceğini, ülkenin geri kalanının ise yalnızca 2 ailenin bir araya geleceği kutlamalar yapabileceğini belirtti.

Yeni kararların ardından TUI, 30 Aralık’a kadar Luton’dan yapılacak tüm uçuşların iptal edildiğini duyurdu.