İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

”Global Turizm 1990 seviyelerine geriledi”

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün (UNWTO) son analizi, ilk on ayda uluslararası turist sayısının geçen yılın aynı dönemine göre %72 azaldığını gösteriyor.


Dünya Turizm Örgütü’nün ”Dünya Turizm Barometresi’‘ ismiyle yayınladığı analize göre Ocak ve Ekim 2020 arası on aylık dönemde, uluslararası turist sayısı 900 milyon eksilirken turizm gelirleri de yaklaşık 935 milyar dolar azaldı. Bu kayıp, 2009 global ekonomik krizde yaşanandan 10 kat fazla.


UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili şunları söyledi:


“Krizin başlangıcından bu yana UNWTO, hükümetlere ve işletmelere COVID-19 salgınının global turizm üzerindeki benzeri görülmemiş etkisini gösteren güvenilir veriler sağladı. Aşı haberleri seyahat edenlerin güvenini artırsa da, toparlanma için hala uzun bir yol var.”


”Bu nedenle, turizm istihdamını ve işletmeleri desteklerken, sınırları güvenli bir şekilde açma çabalarımızı artırmamız gerekiyor. Turizmin bu benzeri görülmemiş krizden en çok etkilenen sektörlerden biri olduğu her zamankinden daha açık. “


UNWTO, uluslararası turizm hareketinin 2020’nin sonunda % 70 ila % 75 oranında azalmasını bekliyor. Bu durumda, global turizm 1 milyar daha az turist ve 1,1 trilyon ABD doları kayıpla 30 yıl önceki seviyelerine dönmüş olacak. Pandemi nedeniyle oluşan turizmdeki bu düşüş, dünya GSYİH’sında 2 trilyon ABD doları tutarında bir ekonomik kayba neden olabilir.