Fransa Türkiye'yi kırmızı listeden çıkardı

Fransa Türkiye’yi kırmızı listeden çıkardı

Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Ali Onaner sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Fransa’nın Türkiye’yi kırmızı kisteden çıkarıp turuncu listeye aldığını duyurdu.

Büyükelçi Onaner açıklamasında şunları söyledi:

”Sağladığımız detaylı bilgiler sonucunda, Fransa seyahat kısıtlamaları listesinde kırmızıdan turuncuya geçtiğimiz az önce açıklandı. Tüm seyahat edeceklere sağlıklı ve güzel tatiller dilerim”

Fransa mayıs ayı başında Türkiye’yi kırmızı listeye almıştı. Böylece 10 günlük zorunlu karantina uygulaması Türkiye’den gelenler için kalkmış oldu.

Turuncu kategorideki ülkelerden gelenler için aşılı veya aşısız kişilere iki farklı prosedür uygulanıyor. Aşılı yolcular için:

11 yaş üzeri yolcuların, uçuştan maksimum 72 saat önce alınmış ve sonucu negatif olan bir PCR testi veya yine uçuştan maksimum 48 saat önce alınmış bir antijen test sonucu ibraz etmeleri gerekiyor.

Aşısız yolcuların ise ancak istisnai durumlarda Fransa’ya seyahatlerine izin verilirken, izin alanlar yine yukardaki test kuralları ile beraber 7 günlük ev izolasyonu kuralına tabi.

Fransa ayrıca Afganistan, Maldivler ve Paraguay’ı kırmızı listeye ekledi.

Benzer Haberler