Çin’e gidecekler için önemli uyarı

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçiliği 16 Kasım 2020 tarihinden itibaren, Türkiye’den Çin’e uçacak tüm yabancı yolcuların biniş için Elektronik Sağlık Beyan Formu sunmaları gerektiğini duyurdu.

Çin’in Ankara Büyükelçiliği veya İstanbul Başkonsolosluğu tarafından belirlenen veya tanınan sağlık kurumlarından alınmış hem nükleik asit hem de IgM antikor testlerinin negatif sonucunu gösteren belgeye sahip yabancı yolcular, Elektronik Sağlık Beyan Formu için bilgisayar veya akıllı telefon aracılığıyla http://hrhk.cs.mfa.gov.cn/H5/ web sitesine girerek veya büyükelçiliğin sitesindeki QR kodunu tarayarak başvuru yapabilecekler.


Büyükelçiliğin açıklamasında şöyle denildi:

”Yabancı yolcuların kayıt olmaları, gerekli bilgileri doldurmaları, sağlık durumlarını beyan etmeleri ve test sonuçlarını online olarak yüklemeleri gerekmektedir, bu bilgiler daha sonra Çin’in Ankara Büyükelçiliği veya Çin’in İstanbul Başkonsolosluğu tarafından incelenip doğrulanacaktır.


Bilgiler doğrulandıktan sonra başvuru sahiplerine, QR kodunda “HDC” işareti ile gösterilecek Elektronik Sağlık Beyan Formu gönderilecektir. Yabancı yolcuların, “HDC” işaretli QR kodunu elektronik veya basılı olarak sunmaları ve uçağa biniş sırasında ilgili havayollarının inceleme prosedürlerini takip etmeleri gerekmektedir.


Çin vatandaşı olan yolcular (Hong Kong Özel İdari Bölgesi, Macao Özel İdari Bölgesi ve Taiwan Bölgesi dahil) WeChat Sağlık Kodu uygulaması aracılığıyla”HS”işaretli yeşil sağlık kodu için hala başvuru yapabilirler.

Benzer Haberler