Belaruslu Belavia, İstanbul uçuşlarını artırıyor

Belavia, Türkiye charter uçuşlarının fiyatını yükseltti

Belarus’un milli hava yolu Belavia, bazı ülkelerin hava sahasını kapatması nedeniyle Türkiye ve Mısır’a yapılan charter uçuşlarının rotalarını ve fiyatlarını değiştirdiğini duyurdu.


Hava yolunun internet sitesinde yapılan açıklamada şöyle denildi:


”Ukrayna ve diğer komşu ülkelerin hava sahalarını uçuşlarımıza kapatmaları nedeniyle, Belavia, bu bölgeleri atlayarak charter uçuş rotalarını değiştirmek zorunda kalıyor. Bu, uçuş sürelerini, gerekli yakıt miktarını ve charter uçuşları için hava seyrüsefer hizmetlerinin maliyetini önemli ölçüde artırdı. ”

”Yukarıdaki koşullar göz önüne alındığında, havayolu Mısır Arap Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti’ne charter uçuşlarının maliyetini 29 Mayıs 2021’den itibaren artırmak zorunda kaldı. Fiyat artışı, havayolunun kontrolü dışındaki nedenlerle yapıldı ve tüm müşterilere eşit olarak uygulandı.”

10 gün önce Atina’dan Vilnius’a giden bir Ryanair uçağı Belarus makamları tarafından bomba ihbarı nedeniyle Belarus’un başkenti Minsk’teki havaalanına yönlendirilmiş, gazeteci Roman Protasevich, uçağın uçuşuna devam etmesine izin verilmeden önce gözaltına alınmıştı.

Olaydan sonra AB, Belarus havayollarının üye ülkelerin hava sahasına ve hava alanlarına girmesini yasakladı.

Türkiye‘ye 2020 yılında 100 binin üzerinde Belaruslu ziyaretçi gelirken bu sayı 2019 yılında yaklaşık 260 bindi.

Benzer Haberler