Press "Enter" to skip to content

Avrupa ülkeleri, İngiltere ile uçuşları durduruyor

İngiltere’de covid-19 virüsünün daha bulaşıcı bir türünün tespit edildiğinin açıklanmasının ardından bazı Avrupa ülkeleri Birleşik Krallık ile hava seyahatini durdurma kararı aldılar.


Şu ana kadar Litvanya, Çekya, Fransa, Almanya, İrlanda, Letonya, Lüksemburg, İtalya, Avusturya, Hollanda ve Belçika ada ile uçuşları durdurdu.


Hollanda, uçuş yasağı getiren ilk ülke oldu ve yasak 2020’nin sonuna kadar uygulanacak. Ardından Belçika hem uçuşları hem de tren seferlerini 24 saat için durdurduğunu açıkladı.


İtalya ve Avusturya da aynı kararı açıklarken İtalya’nın yasağının ne kadar süreceği henüz net değil. Avusturya hava yolculuğunu durduracağını açıkladı, ancak ayrıntılar yetkililer tarafından henüz onaylanmadı.


En son Litvanya, Çekya, Letonya, Almanya, Fransa, Lüksemburg ve İrlanda Cumhuriyeti, İngiltere’den uçuşları askıya aldı. İrlanda ve Fransa yasağın Pazar gece yarısından itibaren 48 saat süreyle uygulanacağını duyurdular. Fransa hava trafiğinin yanı sıra karayolu, feribot ve tren ulaşımını da askıya aldı.

Lüksemburg şimdilik 24 saatlik bir yasak kararı alırken Almanya ise Pazar gece yarısından 31 Aralık’a kadar İngiltere ile uçuşları askıya aldı. Letonya da 1 Ocak 2021’e kadar Birleşik Krallık ile yapılacak tüm havayolu faaliyetlerini durdurduğunu açıkladı.

Çekya uçuşları 21 Aralık’tan itibaren askıya aldığını açıklarken Litvanya 21 Aralık 04:00 ile 31 Aralık gece yarısı arasında uçuşları durdurdu.