Ana sayfa » Güncel » ABD’ye seyahat eden 18 yaş altı çocuklar aşı kuralından muaf olacaklar
ABD'ye seyahat eden 18 yaş altı çocuklar aşı kuralından muaf olacaklar

ABD’ye seyahat eden 18 yaş altı çocuklar aşı kuralından muaf olacaklar

ABD’de hükümet, 8 Kasım’da sınırların yeniden açılmasından önce uluslararası ziyaretçiler için geçerli olacak seyahat kurallarının detaylarını açıkladı.


Biden yönetimi, 18 yaşın altındaki çocukların ve bazı tıbbi sorunları olan kişilerin aşı zorunluluğundan muaf tutulacağını açıkladı. Uluslararası yolcuların ayrıca kalkıştan önceki 72 saat içinde yapılan negatif bir Covid-19 testi sunmaları gerekecek.


ABD’de Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), DSÖ’nün onayladığı veya acil kullanım izni verdiği Johnson & Johnson, Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca-Oxford, Sinopharm ve Sinovac aşılarının ABD’ne giriş kriterlerini karşılayacağını daha önce duyurmuştu.


ABD’ye yolcu getirecek havayollarının, yolcular için seyahatten en az iki hafta önce ilgili aşıların tamamlandığının teyidi ve ayrıca gerekirse temas takibi için CDC ve halk sağlığı yetkilileri tarafından kullanılmak üzere yolcu bilgilerini toplaması gerekecek.


Basın brifinginde konuşan Beyaz Saray Sözcüsü dijital aşı sertifikalarının ABD kurallarıyla uyumlu olduğu sürece kabul edileceğini söyledi. Sözcü, ABD hükümetinin bunu sağlamak için çeşitli havayolları ve başka hükümetlerle çalıştığını da sözlerine ekledi.

Benzer Haberler