Ana sayfa » Aktüel » Sümela Manastırı’nın 2.etabı ve Trabzon Ayasofya Camii açıldı

Sümela Manastırı’nın 2.etabı ve Trabzon Ayasofya Camii açıldı

Sümela Manastırı’nın 2. Etabı’nın ve restorasyondan geçen Trabzon Ayasofya Camii’nin tekrar açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da video konferans yöntemiyle katıldığı törenle yapıldı.

Konuklara hitap eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sümela Manastırı’nın, Türkiye’nin tanıtımının önemli sembollerinden biri olduğuna dikkat çekerek yaklaşık bin 600 yıllık mazisi olan bu eserin Trabzon’un fethinin ardından korunarak bugünlere geldiğini anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sümela Manastırı’nın en parlak dönemlerini 19. yüzyılda yaşadığını, Rus işgalinin ardından ise boşaltılarak mahzun kaldığını kaydederek, “Maalesef bu güzel yapıdaki eserlerin bir kısmı, 1930’lu yıllarda Yunanistan’a götürülmüştür. Ülkemizin her değeri gibi, bu esere de biz sahip çıktık. Altındere Vadisi’nin gerdanlığı olarak nitelenen bu güzel eseri yeniden dünya kültür mirasına kazandırmak için, uzun yıllardır çalışmalar yürütüyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün hizmete açılan Ortahisar Ayasofya Camii için de aynı durumun geçerli olduğunu dile getirerek, yaklaşık 750 yıllık bir geçmişi olan bu eserin de ecdadın elinde daha da güzelleşerek günümüze ulaştığını söyledi.

Ortahisar Ayasofya Camii’nin tarihi boyunca, sadece bir asır önceki kısa süreli Rus işgali sırasında depo hâline dönüştürülerek, mabet vasfına aykırı şekilde kullanıldığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yalnızca bu örnek dahi, kimlerin tarihi eserlere ve mabetlere saygılı, kimlerin de hoyrat ve yıkıcı davrandığını göstermeye kâfidir. Bahçe duvarlarından tavanlarına kadar baştan sona yeniden restore ettiğimiz Ortahisar Ayasofya Camii’ni, yine kadim ve kucaklayıcı medeniyet anlayışımızın sembollerinden biri olarak hizmete açıyoruz. Bu töreni de yarım bin yıldır cami olarak hizmet veren bu eserin kılına bile dokunmayan ecdadın hoşgörü ve sevgi ikliminden nasibini alamamış olanlara ithaf ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ortodoks vatandaşların, Sümela Manastırı’ndaki restorasyon döneminde ara verilen Meryem Ana ayinini de 15 Ağustos’ta gerçekleştirebileceklerini açıkladı.

Sümela Manastırı ve Ortahisar Ayasofya Camii’nin hayırlı olması temennilerini yineleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, tören alanlarında hazır bulunan yetkililere talimat vererek, restorasyonu yapılan eserlerin açılışını gerçekleştirdi.

© Haber, kaynak gösterilerek ve link verilerek kısmen veya tamamen kullanılabilir.

Benzer Haberler