Ana sayfa » Aktüel » Rusya uzay turizmine geri dönüyor

Rusya uzay turizmine geri dönüyor

Rusya’nın devlet uzay ajansı Roscosmos on yıl aradan sonra 2023’te Rus Soyuz uzay aracıyla yapılacak kısa bir uçuşla Uluslararası Uzay İstasyonu’na iki turist götürmeyi planlıyor.


Ayrıca bu iki turistten biri deneyimli bir Rus kozmonotuyla uzay yürüyüşü yapacak. Bu da istasyonu ziyaret eden sivil biri için ilk defa gerçekleşen bir deneyim.


Bu turistik gezi için Roscosmos, yüksek bütçeli müşteriler için uzay uçuşları düzenleyen ABD şirketi Space Adventures ile çalışıyor. Space Adventures, sekiz ayrı Soyuz uçuşuyla Uluslararası Uzay İstasyonu’na yedi sivil turist göndermek için Roscosmos ile daha önce işbirliği yaptı. Eylül 2009’da son götürülen turist ‘Cirque du Soleil’ şirketinin kurucu ortağı Guy Laliberté idi.

Bu tarihten sonra Roscosmos, uzay turizmi ile ilgili çabalarını çoğunlukla durdurmuştu. NASA’nın uzay mekiği, 2011’de emekli olunca, Soyuz insanları İstasyon’a götürmenin tek yolu olarak kalmıştı. Bu yüzden öncelik NASA astronotlarına ve Uluslararası Uzay İstasyonu’yla ilgili programa katılan diğer ortaklara veriliyordu. NASA, Soyuz’a koltuk başına yaklaşık 80 milyon dolar ödüyordu.

Soyuz artık pazarda yalnız değil

Ancak artık Soyuz pazarda tek başına değil. Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX isimli şirket, kısa süre önce, Crew Dragon kapsülüyle istasyona iki NASA astronotu götürdü ve ilerde istasyona düzenli yolcu uçuşları yapmayı planlıyor. Aynı şekilde Boeing de NASA astronotlarını istasyona götürecek ve geri getirecek ”CSS-100 Starliner” adında yeni bir araç geliştiriyor. Bu, NASA’nın artık tamamen Rusya’nın Soyuz roketine bağımlı olmadığı ve artık araçtan daha az koltuk satın aldığı anlamına geliyor.

Şimdi Roscosmos’un uzay turizmiyle ilgili çalışmaları yeniden canlanıyor. Geçen yılın başında, Roscosmos , 2021’de iki turisti uzay istasyonuna uçurmak için Space Adventures ile anlaştığını söylemişti.

Daha önce uzaya giden bir avuç turistin hiçbiri uzay yürüyüşü yapmadı. Uzay yürüyüşü, kapsamlı saha eğitimi gerektiren oldukça zahmetli bir süreç ve böyle bir seyahat için turistlerin ne kadar ödeyeceği henüz belli değil.

Space Adventures CEO’su Eric Anderson, yaptığı açıklamada şöyle söyledi:

“Sivil birinin bir uzay yürüyüşü yapması, turistik uzay uçuşlarında bir dönüm noktası olacak. Rus ortaklarımızla yirmi yıllık uzay yolculuğu serüveninde böylesine bir deneyimi başlatacak olmaktan dolayı mutluyuz.

Benzer Haberler