Ana sayfa » Aktüel » Otobüs tavan ücretleri %30 düşecek

Otobüs tavan ücretleri %30 düşecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı şehirlerarası otobüs yolculuğunda % 50 yolcu uygulaması nedeniyle firmalarca uygulanacak tavan ücretlerle ilgili daha önce 31 Temmuz’a kadar uygulanacağı bildirilen tebliğde değişikliğe gitme kararı aldı.


İçişleri Bakanlığı tarafından şehirlerarası yolcu taşımacılığında , yüzde 50 doluluk oranına ilişkin sınırlama kaldırılmış, aile bireylerinin yan yana koltuklarda seyahatlerine de izin verilmişti.

Tavan ücretler %30 civarı düşecek


Bu kararla otobüslerdeki doluluk oranının yüzde 70-75’ler seviyesine çıkması beklenirken Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı da otobüs fiyatlarında indirim için değişikliğe gidiyor. Bakanlığın hazırladığı taslağa göre tavan ücretler %30 civarında indirilecek.

Daha önce 301-350 kilometrelerde 150 lira olan tavan fiyat 110 liraya, 901-1000 kilometrelerde 250 lira olan tavan ücret de 185 liraya düşecek. Böylece, tavan ücretin belirlenmesiyle en fazla 160 liraya satılabilen İstanbul-Ankara hattı biletlerinin fiyatı en fazla 120 lira olacak.


Bakan Karaismailoğlu “İlgili tebliği yayımlayarak vatandaşlarımızın daha uygun fiyatlarla yolculuk yapabilmesini sağlayacağız. Hatta sürecin seyrine göre mevcut tebliğin 31 Temmuz’dan önce yürürlükten kaldırılması ve tavan-taban fiyat uygulamasına son verilmesi de mümkün.” dedi.

Kaynak: Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı

Benzer Haberler