Ana sayfa » Aktüel » KKTC’ye girişle ilgili kurallar netleşti
KKTC Kasım Ayı Turizm İstatistikleri Açıklandı

KKTC’ye girişle ilgili kurallar netleşti

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde dün ilan edilen ‘tehlikeli bulaşıcı hastalık’ durumu ve ülkeye giriş çıkışla ilgili karar yetkisinin Sağlık Bakanlığı’na verilmesinin ardından Sağlık Bakanlığı bugün yeni kararları açıkladı. Türkiye ‘orta riskli’ ülke olarak B kategorisinde yer aldı.

Resmi Gazete’de yayımlanan kararlara göre 5 Temmuz 2020 tarihinden itibaren KKTC vatandaşı olsun veya olmasın ülkeye gelecek herkes, geldiği ülkenin risk grubuna göre 3 kategoride değerlendirilecek.

Buna göre A kategorisinde yer alan ve düşük riskli ülkeler olarak görülen Almanya, Avusturalya, Avusturya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Güney Kore, İrlanda, İsviçre, İzlanda, Japonya, Letonya, Lihtenşayn, Litvanya, Macaristan, Maldivler, Malta, Norveç, Polonya, Slovakya, Slovenya, Yeni Zelanda ve Yunanistan’dan gelenler seyahat edecekleri vasıtaya biniş tarihinden son 72 saat içerisinde yapılmış PCR test sonuçlarının negatif olması ve bunu belgelemeleri halinde karantina olmaksızın ülkeye giriş yapacaklar. Ancak PCR sonucu ibraz edemeyen yolcuların PCR testleri Sağlık Bakanlığı’nca yapılacak ve sonuçları çıkıncaya kadar karantina altında tutulacaklar, yapılan test ve karantina ücretleri ilgili yolcu tarafından karşılanacak.

Türkiye’den gelenlere, çift PCR testi uygulaması

B kategorisinde yer alan ve orta riskli ülkeler olarak tanımlanan Türkiye, Andora, Arjantin, Belçika, Birleşik Arap Emirlikleri, Bosna Hersek, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Gürcistan, Hırvatistan, Hollanda, İspanya, İtalya, Kanada, Karadağ, Katar, Kuveyt, Lüksemburg, Lübnan, Monako, Portekiz, Romanya, San Marino, Sırbistan, Singapur, Uruguay, Ürdün ve Vatikan’dan gelenler için kendi ülkelerinde KKTC’ye gelmeden seyahat edecekleri vasıtaya biniş tarihinden son 72 saat içinde yapılan PCR test sonuçlarının negatif olması ve bunu belgelemeleri zorunluğu getirildi. Bu ülkelerden gelecek olan yolcular ayni zamanda KKTC’ye geldiklerinde Bakanlık tarafından ikinci PCR test uygulamasına da tabii olacaklar. Bu uygulama 8 Temmuz 2020 tarihinden itibaren 72-120 saat (3’üncü- 4’üncü ve 5’inci gün) öncesinden PCR testi yapılması şeklinde uygulanacak.

Bu kategoride bulunan ülkelerden gelen ve otelde konaklayacak turistlerin giriş kapılarından gidecekleri otellere nakilleri ilgili otel yetkilileri tarafından yapılması gerekiyor. Turistlere kapılarda yapılan PCR testleri sonuçlanıncaya kadar otel odalarında karantina koşullarına uymaları zorunlu kılınırken otel yetkilileri ilgili kişilerin karantina koşullarına uymasını denetleyecek ve bu konuda Bakanlığa taahhüt verecekler. Aksinin tespit edilmesi halinde cezai işlem başlatılacak. Yine bu koşullar Sağlık Bakanlığı ve Emniyet yetkilileri tarafından da denetlenecek. Evlerinde konaklayacak kişilerin PCR test sonuçları çıkıncaya ve kendilerine bildirilinceye kadar evlerinde izole olmaları istenecek. Belirtilen koşullara uymayanlara cezai işlem uygulanacak.

C kategorisinde yer alan ve yüksek riskli olarak görülen Amerika Birleşik Devletleri, Brezilya, Hindistan, İngiltere, İran, İsrail, İsveç, Kazakistan, Kosova, Meksika, Mısır, Pakistan, Rusya, Türkmenistan ve diğer ülkelerden gelecek yolculardan KKTC’ye gelmeden önce seyahat edecekleri vasıtaya biniş tarihinden 3 gün önceden PCR test sonuçlarının negatif olması ve bunu belgelemeleri istenecek. Aynı zamanda, ücretlerinin kendileri tarafından karşılanması kaydıyla 14 günlük karantinaya tabi tutulacaklar.

Benzer Haberler