Ana sayfa » Aktüel » İstanbul Ticaret Odası’ndan turizm diplomasisine katkı

İstanbul Ticaret Odası’ndan turizm diplomasisine katkı

Türkiye devlet organlarıyla turizm diplomasisi yürütürken sivil toplum kuruluşları da ticari diplomasilere devam ediyor. İstanbul Ticaret Odası’nın başkanlığını yürüttüğü İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu (ICVB), İstanbul’un liderliğinde dünyanın en büyük kongre şehirlerini online olarak bir araya getirdi.

ITOHaber’den Müge Biber’in haberine göre Brüksel, Lüksemburg ve Paris’in kongre ve ziyaretçi bürolarının genel müdürlerinin katıldığı toplantıda, pandemi sürecinin kongre şehirlerine etkisi değerlendirildi. Toplantıdan çıkan ortak düşünce, 2021 itibariyle büyük çaplı ve yoğun katılıma sahip kongre ve toplantıların çeşitli önlemler alınarak başlayabileceği yönünde oldu.


TUGEV ve ICVB Başkan Vekili Bahadır Yaşık şunları söyledi:


“ICVB olarak, Uluslararası Kongre ve Konvansiyonlar Derneği’nin (ICCA) 2021’den itibaren tüm ertelemeleri fazlasıyla telafi edecek yeni bir kongre ve toplantı takvimi üzerinde çalışıyoruz. İlk olarak, kongre şehirleri sıralamasında İstanbul’un önümüzdeki 5 yıllık sürecin sonunda ilk 10’a gireceğinden hiç şüphemiz yok.”


Haberde ayrıca ICVB’nin gerçekleştirdiği webinara katılan TripAdvisor Destinasyon Satış Müdürü Chad Shiver’in açıkladığı TripAdvisor kullanıcılarıyla gerçekleştirilen pandemi sonrası seyahat anketi sonuçları da yer aldı.

Ankete göre:

  • Turistlerin yüzde 63’ü mayıs ayının ilk haftasını olası seyahat araştırmaları yaparak geçirdi.
  • Turistlerin yüzde 89’u kriz sonrası ilk 6 ay içerisinde, yüzde 48’i ise ilk 3 ay içerisinde yurt dışı seyahatine çıkmak istediğini belirtti.
  • Seyahat kısıtlamaları kaldırıldığında en çok dinlenme, doğa gezisi, tarihi keşif ve plaj tatillerinin tercih edileceği belirtildi.
  • Katılımcıların yüzde 76’sı bir sonraki seyahatleri için rezervasyon yaptıkları her şeye ilişkin esnek iptal politikalarının şart olduğunu söyledi.
  • Bir konaklama yerinde kalmak için en önemli hususların temizlik, iptal sigortası ve indirim olduğu bildirildi.

Kaynak: ITOHaber

Benzer Haberler