Ana sayfa » Aktüel » İran’da Koronavirüsü yayılırken Türkiye sınırını kapattı.
İran'da Koronavirüsü yayılırken Türkiye iran sınırını kapattı.

İran’da Koronavirüsü yayılırken Türkiye sınırını kapattı.

Komşumuz İran, koronavirüsünden oniki kişinin öldüğünü duyururken, yaklaşık 45 vakanın tespit edildiği kaynaklar tarafından belirtiliyor.İran ile kara sınırı bulunan Türkiye, Pakistan ve Ermenistan bu sınırları kapatarak hastalığın geçişini engellemeye calışıyorlar.


Sağlık bakanı Dr Fahrettin Koca Pazar günü yaptığı açıklamada, Türkiye’nin koronavirüs endişesi nedeniyle İran sınırını geçici olarak kapattığını duyurdu. Kısa süre sonra da Pakistan, İran ile sınırını kapattığını açıkladı.


Virüsün komşumuz İran’a kadar ulaşmış olması Türkiye’yi ek tedbirler almaya zorladı. İran İslam Cumhuriyeti şu ana kadar toplam 45 vaka ve 12 can kaybı açıkladı ki bu rakam Çin dışındaki en yüksek ölüm oranı anlamına geliyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca gazetecilere verdiği demeçte, “Komşumuz İran’daki vaka sayısındaki artıştan sonra kara sınırını geçici olarak kapatmaya karar verdik.” dedi.

Bakan, kara ve demiryolu sınırlarının Pazar günü yerel saatle 17.00’den itibaren kapalı olacağını söyledi. İran’dan Türkiye’ye hava trafiğinin saat 20.00’den itibaren kesileceğini, ancak İran’a Türkiye’den gidişin devam edebileceğini de sözlerine ekledi.


Bakan Koca ‘Türkiye’nin İran’daki artan sayıda vakadan endişelendiğini ve Tahran’daki yetkililerle görüştükten sonra önlem almak zorunda olduğunu söyledi. Bakanın açıklamasından kısa bir süre sonra da Pakistan da, İran sınırını kapattığını duyurdu.

Ayrıca Irak, Kuveyt ve Afganistan da, virüs vakaları nedeniyle İran’a tüm çıkış ve girişleri durdurdular. Yine Pazar günü, Ermenistan Başbakanı Nikol Pashinyan bir Facebook mesajında İran ile sınırı iki hafta kapatacağını belirtti.

Benzer Haberler