Ana sayfa » Aktüel » İngiltere ve İspanya ziyaretçileri karantinaya alacak
İngiltere_İspanya_bayrak

İngiltere ve İspanya ziyaretçileri karantinaya alacak

İngiltere Başbakanı Boris Johnson pazar günü yaptığı konuşmada, yakın zamanda ülkeye giriş yapan ziyaretçiler için karantina uygulaması başlatacaklarını duyurdu. Başbakan uygulama için net bir tarih vermese de kararın Mayıs sonu itibariyle uygulanması bekleniyor.


14 günlük karantina önlemi; sadece havayoluyla gelenler için değil deniz yoluyla gelenler için ve yabancılarla beraber İngiliz vatandaşları için de uygulanacak. Karantina uygulaması, Fransa ve İrlanda Cumhuriyeti’nden gelenler ile kamyon şoförleri ve diğer bazı istisnalar için geçerli olmayacak.

İspanya Salı günü duyurdu…

İspanya’da ise Hükümet Salı günü, 15 Mayıs Cuma gününden itibaren ülkeye giriş yapacak olan ziyaretçilerin 14 gün karantinada kalması gerekeceğini açıkladı. Uygulama kara, deniz ve havayoluyla gelen herkesi kapsarken ziyaretçiler kendi evlerinde veya konaklama tesislerinde kendilerini 14 gün boyunca izole edecekler.

Karantinada kalanlar evlerinin yakınındaki marketlerden veya eczanelerden alışveriş yapabilecek veya tıbbi yardım almak için maske ile dışarı çıkabilecekler. Sınır ötesi çalışanlar, uzun yol şoförleri, havayolu çalışanları ve sağlık profesyonelleri uygulamadan muaf tutulacak.

İspanya’da sınırlar 17 Mart’tan bu yana yabancı ziyaretçiler için kapalı. Yeni karar, ülkenin sınırlarının turistler için açılması anlamına gelmezken uygulama sadece İspanyol vatandaşları, İspanya’da oturumu olanlar ve diğer bazı istisnai ziyaretçileri ilgilendiriyor.

Benzer Haberler