Ana sayfa » Aktüel » Havalimanları da Covid-19 sertifikası alacak

Havalimanları da Covid-19 sertifikası alacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu havalimanlarına ilişkin bir sertifikasyon programı yaptıklarını ve söz konusu sertifikasyon programı ile tüm havalimanlarının tekrar düzenleneceğini açıkladı.


Bakan Karaismailoğlu, “Sertifikasyon programına yönelik genelge de hazırlanarak tüm havalimanlarına gönderildi. Genelge kapsamında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’müz tarafından bilgilendirme ve denetimler yapılacak, şartları karşılayan havalimanlarına bakanlığımızca bir sertifika verilecek. Bu sertifika aynı zamanda muhatap ülke ve havayolları ile de paylaşılacak olup, havalimanlarımızda Covid-19 salgınına karşı tüm tedbirlerin alındığı belgelenmiş olacak” dedi.


Bakan Karaismailoğlu ayrıca havalimanlarına yapılan toplu taşıma işletmelerine ilişkin tedbirlerin de uygulamaya geçtiğini belirterek şunları ekledi:
“Ülkemizde bayramdan sonra başlaması planlanan iç hat uçuşların daha güvenli yapılması imkanı oluşturulmuştur. Dış hat uçuşlarla ilgili uluslararası kuruluşlar ve muhatap ülkeler ile görüşmeler sürdürülmektedir. Bu görüşmeler sonucunda dış hat uçuşların da emniyetli bir şekilde başlaması planlanmaktadır”


Bakan son olarak tehlikeli madde çözeltileri içeren el dezenfektanlarının ve virüslü kan örneklerinin taşınması ile tehlikeli madde yenileme eğitimlerinin geçerlilik sürelerine ilişkin genelge yayınlandığını da açıkladı.

Kaynak: Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı

Benzer Haberler