Ana sayfa » Aktüel » Google’dan otelciler için yeni reklam modeli

Google’dan otelciler için yeni reklam modeli

Seyahat sektöründen ciddi reklam geliri elden eden Google, Covid-19 nedeniyle neredeyse durma noktasına gelen bu segmenti canlandırabilmek ve otelcilerin pazarlama maliyetlerini daha etkili bir şekilde yönetebilmeleri için yeni bir modeli devreye aldı.

Pazarlama reklamlarında tıklama başına ödeme CPC (Cost-per-Click), genellikle otelciler tarafından sevilen bir model değil; zira yolcunun rezervasyon yaptığı tarih ve hizmeti kullanma tarihi farklı olabiliyor.

Uçak, otel, tur ve aktivite rezervasyonları için reklam veren OTA, havayolu ve seyahat acentalarının aldıkları rezervasyonun iptal olması durumunda reklam için harcanan para boşa gitmiş oluyor. Ayrıca bazı kullanıcılar online rezervasyon sitelerini ilk ziyaret ettiklerinde satın alma işlemini hemen yapmayabiliyorlar dolayısıyla CPC modelinde harcanan paranın rezervasyona dönüşeceğinin bir garantisi yok.

Bu soruna çözüm olarak satış başına ödeme CPA (Cost-per-acquisition) modeli geliştirilmiş idi. Bu modelde ise kullanıcı cihazındaki çerez süresine ve belli bir süre içerisindeki satışa bakılsa da iptal olan rezervasyonların takibi ve komisyon ödemeleri için yapılacak mutabakat oldukça zor ve zaman alıcı.

Bu sorunları ortadan kaldıran çözüm ise Google tarafından üretildi. Cost-per-Stay (konaklama başı ödeme) modelinde; otelciler herhangi bir ziyaretçinin otel reklamına tıklaması veya rezervasyon yapması değil de misafirlerin otelde gerçekten konaklaması durumunda Google’a ödeme yapacak.

Ayrıca komisyon ödemelerini ve konaklama işlemini takip etmek için artık neredeyse herkesin cep telefonunda kullandığı Google maps ile konum özelliği ve makine öğrenimi teknolojisi devreye girecek. Otel adresi ve konaklayan misafirin konumu eşleştiğinde komisyon hak edilmiş olacak. Böylece komisyon ödemelerindeki mutabakat ve operasyonel süreç te oldukça kolaylaşıyor.

Bu gelişmeler ışığında data ve yapay zeka yardımıyla pazarlama ve reklam yönetiminin tamamen otomatik gerçekleşeceği zaman çok da uzak görünmüyor…

Benzer Haberler