Ana sayfa » Aktüel » Dünya Turizmi % 4 büyüdü.
turizm

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü, 2019 yılı turizm verilerini açıkladı. Rapora göre 2019 yılında dünya genelinde 1,5 milyar uluslararası turist hareketi kaydedildi.

2018 yılına göre yaşanan % 4’lük artış, turizmin özellikle mevcut belirsizlikler göz önüne alındığında, lider ve esnek bir ekonomik sektör olduğunu kanıtlıyor. Raporda turizmin dünya insanları için yaratabileceği fırsatları en iyi şekilde değerlendirmek için bu büyümenin sorumlu bir şekilde yönetilmesi gerektiği vurgulanıyor.

Global turizm sayıları ve yeni on yılın trendleri üzerine yapılmış olan UNWTO’nun kapsamlı raporuna göre, dünya turizmi son 10 yıldır devamlı büyüme gösteriyor.

Tüm bölgeler 2019’da uluslararası turist sayısında bir artış görmekle birlikte, Brexit ile ilgili belirsizlik, Thomas Cook‘un çöküşü, jeopolitik ve sosyal gerginlikler ve küresel ekonomik yavaşlama, 2019’un önceki iki yıla göre büyüme oranını düşürdü. Bu yavaşlama özellikle gelişmiş ekonomileri ve Avrupa ile birlikte Asya Pasifik’i etkiledi.

Dünya turizm örgütü 2020 için % 3 ila % 4 büyüme öngörüyor: Güven Endeksine Katılanların % 47’si turizmin daha iyi performans göstereceğine ve % 43’ü 2019 ile aynı seviyelerde olacağını düşünüyor. Tokyo Olimpiyatları dahil olmak üzere spor etkinliklerinin ve Expo 2020 Dubai gibi kültürel etkinliklerin sektör üzerinde olumlu bir etkisi olması bekleniyor.

Dünya turizm örgütü 2019 turizm verilerini açıkladı.

Ortadoğu büyümede lider


Ortadoğu, neredeyse küresel ortalamayı (+% 8) ikiye katlarken, 2019 yılında aldığı uluslararası turist sayısı ile en hızlı büyüyen bölge olarak ortaya çıktı. Asya ve Pasifik’teki büyüme yavaşladı, ancak yine de ortalamanın üzerinde büyüme gösterdi, Bölgeye uluslararası seyahatler %5 arttı.


Büyümenin önceki yıllara göre daha yavaş olduğu Avrupa (+% 4), geçen yıl 743 milyon uluslararası turisti (küresel pazarın% 51’i) karşılayarak alınan uluslararası turist sayısı açısından liderliğini sürdürüyor. Kuzey ve Güney Amerika (+% 2) büyürken, Afrika (+% 4), Kuzey Afrika (+% 9) Sahra altı Afrika (+% 1,5) büyüme gösterdi.

Turizm harcamaları hala güçlü


Küresel ekonomik yavaşlama zemininde, turizm harcamaları büyümeye devam etti, özellikle de dünyanın en çok turistik harcama yapan ülkeleri arasında. Fransa, dünyanın ilk on pazarı (+% 11) arasında uluslararası turizm harcamalarındaki en güçlü artışı yaşarken, ABD güçlenen dolar yardımıyla %6 büyüdü.

Ancak, Brezilya ve Suudi Arabistan gibi bazı büyük pazarlar turizm harcamalarında düşüş bildirdi. Dünyanın en büyük pazarı olan Çin‘de , 2019’un ilk yarısında ülke dışına çıkan turist sayısı % 14 oranında artmasına rağmen harcamalar % 4 oranında düştü.

Kaynak:UNWTO

Benzer Haberler