Ana sayfa » Aktüel » Dünya Turizm Örgütü: Turizmi Destekleyin
Dünya Turizm Örgütü: Turizmi Destekleyin

Dünya Turizm Örgütü: Turizmi Destekleyin

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO), devletleri koronavirüs salgını nedeniyle risk altındaki milyonlarca turizm çalışanını korumak için kararlı adımlar atmaya çağırdı.


UNWTO tarafından oluşturulan turizm kriz komitesi, üçüncü toplantısını yaptı. Komitede UNWTO’nun yanısıra Dünya Sağlık Örgütü, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü, Uluslararası Denizcilik Örgütü, IATA, ACI (Uluslararası Havaalanları Konseyi ) CLIA (Uluslararası Kruvaziyer Hatları Birliği) ve WTTC (Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi) temsil ediliyor.

Toplantı sonrası konuşan Genel Sekreter Zurab Pololikashvili şunları söyledi:


“Bu kriz sınır ötesi dayanışma gücünü gösterdi. Ancak güzel sözler, hayatları turizm sektörüne bağımlı olan milyonlarca insana yardımcı olmadığı gibi işlerini kaybetmelerini de engellemiyor.”


”Devletler, turizmin sadece istihdam sağlamakla kalmayıp aynı zamanda eşitlik ve katılımcılığa da katkı sağladığını görmeliler. Sektörümüz geri dönebilme ve toplumların toparlanmasına yardımcı olma özelliği taşıyor. Şimdi bir kez daha toparlanma sürecine yardımcı olabilmesi için turizme uygun desteğin verilmesini istiyoruz.”


Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü, yayınladığı seyahat kısıtlamaları raporunda dünya genelinde destinasyonların % 96’sının tam veya kısmi seyahat bariyerleri uyguladığını açıklamıştı.

Kaynak: UNWTO Görsel: WTTC by Flickr

Benzer Haberler