Ana sayfa » Aktüel » Diamond Princess, Japonya’da 2 hafta karantinada kalacak
Diamond Princess, Japonyada 2 hafta karantinada kalacak

Diamond Princess, Japonya’da 2 hafta karantinada kalacak

Diamond Princess isimli Princess Cruises’a ait gemideki 10 yolcuda coronavirüsü bulunmasının ardından Japon yetkililer gemiyi 14 gün karantinada tutma kararı aldılar.


Şu anda Japonya’daki Yokohama limanına demirlemiş olan gemideki en az on kişide test sonuçlarında virüse rastlandı. Virüsün kuluçka döneminin yaklaşık iki hafta olduğuna inanılıyor. Sağlık görevlileri Pazartesi akşamı misafirleri taramaya başladıklarını ve geminin Salı günü karantina altına alındığını söylediler.

Photo credit: Wikimedia
Diamond Princess isimli cruise gemisi Japonya’da karantinada tutuluyor.

Diamond Princess gemisindeki 3.700 kişinin yaklaşık 300’ü şu ana kadar test edildi. Test devam ettikçe enfekte olanların sayısının artabileceği söyleniyor. Kontroller, geçen ay gemide bulunan 80 yaşındaki Hong Konglu bir adamın virüse yakalanmasının ardından başladı.

Japonya sağlık bakanı Katsunobu Kato, teyit edilen vaka sayısının şu ana kadar test edilen 273 kişiden sonucu netleşen 31 kişi arasında 10 kişi olduğunu söyledi. Sadece Çin’de 24.300 vaka arasından 490 kişinin öldüğü kaynaklarca belirtiliyor.

Geçen hafta, bir İtalyan limanında bir cruise gemisinde bulunan 6.000’den fazla kişi, Çinli bir yolcunun virüsü taşıyabileceğine dair şüphe üzerine tutulmuşlar ancak Çinli yolcuda daha sonra koronavirüsüne rastlanmamıştı.

Benzer Haberler