Ana sayfa » Aktüel » Cem Polatoğlu Yazdı: ‘Turizm En Önemli Sektördür’
Cem Polatoğlu Yazdı: 'Turizm En Önemli Sektördür'

Cem Polatoğlu Yazdı: ‘Turizm En Önemli Sektördür’

Turizm sektörünün tecrübeli isimlerinden Cem Polatoğlu turizmin neden önemli olduğunu yazdı:

En Önemli Sektör: Turizm

Neden?

PARA KAYNAĞIDIR TURİZM;

Covid öncesi yıllık net Turizm geliri 35 milyar dolardı. Pandemi devam etmezse kısa vadede hedef 100 milyar dolar. Her türlü cari açık, yurtiçi, yurtdışı milyar dolar. ödemeler dengesi, ülke tanıtımları, ithalat delikleri Turizm gelirleriyle kapanır

İSTİHDAMI YÜKSEKTİR;

Bacasız sanayidir turizm. İnsandır altyapısı, emektir, alın teridir. Otel, Acenta, Havayolu, Rehber, Esnaf, Restoran, Transferciler vs 4 milyon direkt çalışanı, 52 sektöre katkıları ile milyonlarca insanımızı istihdam eder.

ÇEVRECİDİR TURİZM;

Turizm doğayı, denizi, havayı kısaca hayatı korur. Bilinir ki, doğayı kirletir, ormanı yakar, ağacı keser, hayvana eziyet edersek turistin yüzünü göremeyiz. Dolayısı ile paranın da…

KATMA DEĞERİ EN YÜKSEK SEKTÖRDÜR;

Türkiye olarak Otomobil, Deri, Tekstil, Makine ihraç ediyoruz. Ancak, üretimin %70-80’i ithalata dayalı. Turizmde ise, turist müzeye girer, 10 dolara bilet alır. On doların onu da bu memlekette kalır. Otelde kalsa, Restoranda yemek de yese, harcamasının %99’u bu memlekettedir.

BARIŞÇILDIR TURİZM;

Siyasi çekişmelere gelmez. Yakın zamanda; Rusya, Almanya, Fransa, İtalya, Mısır, İsrail, BAE örneklerini yaşadık, yaşıyoruz. Küstürmemeli bu ülkelerden gelmesi gereken milyonlarca insanı ve onların getireceği milyarlarca doları. Bence siyaset budur. Küstürmeden, kızdırmadan, karşımıza almadan ülke çıkarlarını gözeterek anlaşma yoluna gitmek. Zorda kalınca ödün vererek anlaşmak olmamalı siyaset.

DEMOKRATTIR TURİZM;

Ülkem güzel, fiyatım ucuz, tarihim var. Turist nasıl olsa gelir diye güvenemezsin. Silerler ülkeyi eğer insan ve hayvan haklarını hiçe sayarsan. İran’ın, Orta Asya Cumhuriyetlerinin bizden az mı tarihi, Kuzey Kore Tayland’a göre daha mı az egzotik, Libya’nın güneşi, denizi, kumu bizden kötü mü? Demokrasin kadar turist alırsın. Not: Türkiye, elindeki Turizm varlıklarıyla bugün yıllık 200 milyon Turisti hak etmektedir.

SİYASETE DESTEKTİR;

Net bir örnek vereyim. Türkiye’ye gelen Avrupalıların %85’i Türkiye’nin Avrupa Birliğine girmesini istiyor. Gelmeyenlerin ise %85’i Türkiye’yi Avrupa Birliğinde görmek istemiyor. Başka söze gerek var mı?

SINIF FARKI GÖZETMEZ;

Almanya’nın ilk kadın şansölyesi Angela Merker, İngiltere’nin Demir Lady lakaplı ilk kadın Başbakanı Margaret Thatcher, Amerikalı onlarca Türkiye sevdalısı Senatörler, Avrupalı parlamenterler zamanında Türkiye’ye “Backpackers” olarak gelmiş insanlardır. Yani bir zamanların Hippi’leri.

Demek ki neymiş; Fakir-Zengin. Her turist bizim için çok ama çok değerli.

İHRACAATA DESTEKTİR;

Turist burada ülkenin ürettiği malları görür, televizyonunu, buzdolabını kullanır, yemeğini yer, tekstilini giyer. En iyi reklam budur. Evine gidince de deneyimlediği Türk malını alır. Bu kadar basit.

İNSAN ODAKLIDIR;

Turizmci misafirperverdir, güler yüzlüdür, dosttur. Severek, aşkla yapılır turizm. Makineye değil kalbe dokunur, kumaşa değil insana hitap eder. Ardında atık değil hatıra bırakır, beton değil barış, dostluk, arkadaşlık inşa eder.

Kısaca Turizm can, turizmci canandır. Turizm hayat damarıdır ülkenin.”

Benzer Haberler