Ana sayfa » Aktüel » Bakan Ersoy büyükelçilere güvenli turizmi anlattı
Görsel: Kültür ve Turizm Bakanlığı

Bakan Ersoy büyükelçilere güvenli turizmi anlattı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Antalya Kundu’daki bir otelde, Türkiye’de görev yapan 50 büyükelçi ve çok sayıda yabancı gazeteciyle bir araya gelerek Türkiye’nin covid-19 salgınıyla mücadelesindeki normalleşme sürecinde sunduğu güvenli turizm hizmetlerini anlattı.

İlk vakayla beraber Türkiye’de 2 ay içinde salgına karşı çok önemli başarı elde ettiklerini ve 1 Haziran’dan itibaren normalleşme sürecine girildiğini belirten Bakan Ersoy, turizm sektörü olarak sertifikasyon programı başlattıklarını kaydetti.


Güvenli turizm sertifikasyon programı kapsamında havalimanları, uçaklar, ulaşım araçları ve oteller ile restoranları belgelendirdiklerini belirten Bakan Ersoy, özellikle konaklama tesislerine yönelik 130’dan fazla kriterin geçerli olduğunu söyledi.

Görsel: Turizm Bakanlığı

”500’den fazla otel sertifika için başvurdu”

Mehmet Nuri Ersoy, uluslararası tur operatörleri ve seyahat acentelerinin otellerden bu sertifikayı talep etmeye başladığını ve Pek çok otelin bu sisteme dahil olmak istediğini belirterek “An itibariyle 500’den fazla otel bu sertifikaya başvurmuş durumda. Bunun 1 ay içinde 2 bine ulaşacağını düşünüyoruz.” dedi.

Havalimanlarındaki tedbirlere ilgili de konuşan Bakan Ersoy, turistlerin yoğun olarak kullandığı havalimanlarında test merkezleri oluşturulduğuna dikkat çekerek test merkezlerinin öncelikle Antalya ve İstanbul‘da ardından Dalaman, Bodrum ve diğer uluslararası havalimanlarında da faaliyete geçeceğini ayrıca Yunanistan ve Bulgaristan sınırlarında da test merkezlerinin olduğunu açıkladı.

Bakan Ersoy Türkiye’de bireylerin rızası olmadan tedavilerinin yapılmayacağını öncelikle testi pozitif çıkan turistlere hangi tür ilaçların kullanılacağının anlatılacağını söyleyerek kabul eden turistlere tedavi prosedürlerinin uygulanacağını belirtti.

Antalya’da 472 covid-19 vakası var

Turistik merkezlerdeki covid-19 vakalariyla ilgili de bilgi veren bakan Antalya’da 472, Aydın’da 238, Muğla’da ise 298 vaka olduğunu kaydederek salgının kontrol altında olduğunu yabancı konuklara anlattı.

Restoran ve kafelere yönelik yeni bir kredi paketinin müjdesini de veren Bakan Ersoy, “İşletme belgeli restoran ve kafeler için Ziraat Bankası’yla yapılan iş birliği kapsamında 1 milyon liradan 20 milyon liraya kadar, 36 ay vadeli, yüzde 7,5 faizli, 6 aya kadar ödemesiz çok cazip bir kredi imkanını pazartesiden itibaren hayata geçireceğiz. 3 milyona kadar cironuz varsa 1 milyon, 125 milyon ve üzeri cironuz varsa 20 milyon kullanabiliyorsunuz.” diye konuştu.

Bakan Ersoy, kredi paketinden yararlanacak işletmelerin, Bakanlık işletme belgesi sahibi ve Ziraat Bankası’na üye iş yerleri olması gerektiğini bildirdi.

Kaynak: Kültür ve Turizm Bakanlığı

Benzer Haberler