Ana sayfa » Aktüel » Avrupa Birliği 3 ülkeyi seyahat listesinden çıkardı
Avrupa Birliği 3 ülkeyi seyahat listesinden çıkardı

Avrupa Birliği 3 ülkeyi seyahat listesinden çıkardı

Avrupa Konseyi bugünkü güncellemesinde Arjantin, Avustralya ve Kanada’yı seyahat kısıtlamalarının uygulanmayacağı güvenli ülkeler listesinden çıkardı.


Avrupa Konseyi, bugün Birlik ülkelerine yapılacak zorunlu olmayan seyahatlerle ilgili kısıtlamaların kaldırılacağı ülkeler listesini güncelledi. Bugünkü güncellemede Arjantin, Avustralya ve Kanada listeden çıkarılırken listeye eklenen ülke olmadı.


Türkiye ile ilgili herhangi bir güncelleme yapılmazken AB’nin güncel yeşil listesinde en son şu ülkeler yer alıyor:
Bahreyn, Şili, Kolombiya, Endonezya , Kuveyt, Yeni Zelanda, Peru, Katar, Ruanda, Suudi Arabistan, Güney Kore, Birleşik Arap Emirlikleri, Uruguay, Çin (Hong Kong ve Makao dahil) ve Tayvan.


Düzenli aralıklarla listeyi gözden geçiren Avrupa Konseyi’nin tavsiye kararı 17 Ocak’tan itibaren geçerli olacak ancak üye ülkeler açısından bağlayıcılığı bulunmuyor.


Pandemi nedeniyle Mart 2020’de 3. ülkelerden birliğe yapılacak mecburi olmayan tüm seyahatleri yasaklayan Avrupa Birliği, 30 Haziran 2020’den itibaren kademeli olarak belli sayıda ülkeye yeşil ışık yakmıştı. O tarihten bu güne Avrupa Birliği’nin listesi belirli aralıklarla güncelleniyor.

Benzer Haberler