Ana sayfa » Aktüel » 15 milyon turist, 11 milyar dolar geliri yakalarız
Ersoy: 'Revize hedefimiz 28 milyon turist, 22 milyar dolar gelir'

15 milyon turist, 11 milyar dolar geliri yakalarız

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, küresel salgın sürecinde Türkiye’de turizme ilişkin, “2019 ile kıyaslandığında 2020 ivmemiz çok yüksekti, çok hızlı bir büyüme ivmesine girmiştik. Ama maalesef şu anda 2019 ile kıyaslandığında ciddi bir düşüşle karşı karşıya kalacağız. Eğer hava trafiğinde olumsuz bir hareketlenme olmazsa, yıl sonunda 15 milyon turist sayısını yakalarız, geçeriz diye düşünüyoruz.” dedi.

Bir televizyon kanalında değerlendirmelerde bulunan Ersoy, Türkiye’de 1 Haziran itibarıyla turizmin tekrar ivme kazandığını hatırlatarak, açılacak ve açılması öngörülen hava trafiğine ilişkin bilgi verdi. “2019 ile kıyaslandığında 2020 ivmemiz çok yüksekti, çok hızlı bir büyüme ivmesine girmiştik. Ama maalesef şu anda 2019 ile kıyaslandığında ciddi bir düşüşle karşı karşıya kalacağız. Eğer hava trafiğinde olumsuz bir hareketlenme olmazsa, yıl sonunda 15 milyon turist sayısını yakalarız, geçeriz diye düşünüyoruz. Gelir olarak da 11 milyar dolar bir turizm gelirini bu sene için geçeriz diye tahmin ediyorum.” ifadesini kullandı.

Temmuz sonu itibarıyla 6,5 milyon turist sayısının yakalandığını vurgulayan Bakan Ersoy, “Yaklaşık 1,2 milyon yurt dışındaki yerleşik Türk vatandaşı da buna dahil. Ağustos-Eylül-Ekim diye bakıldığında bir simülasyon yaptık. Buna göre sezonun da uzayacağı, kayacağı görülüyor. Sezon geç başladı ama daha da geç bitecek gibi gözüküyor.” diye konuştu.

Benzer Haberler