Ana sayfa » Oteller » Veri ihlali mağdurları Marriott’a toplu dava açıyor
Marriott, Rusya'daki Tüm Faaliyetlerini Durduruyor

Veri ihlali mağdurları Marriott’a toplu dava açıyor

Kasım 2018’de ortaya çıkan ve 383 milyon misafir bilgisinin, en az 5,25 milyon kişinin pasaport numarasının ve 8,6 milyon müşterinin kredi kartı bilgilerinin kopyalandığı siber saldırı olayına maruz kalan Marriott grubu hakkında Londra yüksek mahkemesinde dava açıldı.


Toplu davanın temsilciliğini üstlenen ve Big Revolution isimli bir teknoloji danışmanlığı şirketinin sahibi olan Martin Bryant şunları söyledi:

“Hayatımızın çoğunu online olarak yaşadığımız için kişisel veriler giderek daha kritik hale geliyor. Ancak tüketiciler olarak, verilerimizin kendi hatamız dışında tehlikeye girdiğinde maruz kaldığımız risklerin her zaman farkında değiliz.”


“Umarım bu durum, Marriott’taki uzun süreli veri ihlaline maruz kalan bizler ve ayrıca verilerimizi sorumlu bir şekilde tutması gerekenler için kişisel verilerimizin değeri konusunda farkındalık yaratır. “


Bryant’ı temsil eden hukuk firması ”İngiltere ve Galler’de ikamet eden ve 10 Eylül 2018 tarihinden önce dünya genelindeki Starwood marka otellerden birinde kalmak için rezervasyon yaptıran konukların otomatik olarak davaya dahil edileceğini” açıkladı.


Veri ihlalinin Starwood otellerinin sistemine yapılan bir siber saldırı ile 2014 yılında başladığına inanılıyor. Marriott International, 2016 yılında Starwood Hotels grubunu satın alırken müşteri bilgilerinin kopyalandığı ancak 2018 yılında keşfedilebilmişti.

Marriott Nisan başında ikinci kez siber saldırıya maruz kaldığını duyurmuştu.

Benzer Haberler