Ana sayfa » Oteller » Marriott’ta ikinci veri hırsızlığı vakası
Shangri-La'nın Sekiz Otelinde Veri Sızıntısı Gerçekleşti

Marriott’ta ikinci veri hırsızlığı vakası

Marriott International bugün internet sitesinden yaptığı açıklamayla yeni bir siber saldırıya maruz kaldığını ve son iki yılda şirkette ikinci kez veri hırsızlığı olduğunu açıkladı.


Şirket, saldırının üçüncü taraf bir yazılımla gerçekleştirildiğini ve 5,2 milyon misafirin bilgilerinin çalınmış olabileceğini söyledi.


Açıklamada oteller tarafından kullanılan bir misafir hizmetleri uygulamasına yetkisiz girişlerin tespit edildiği belirtildi. Şirket, franchise bir oteldeki iki çalışanın kullanıcı bilgileriyle sisteme girilip anormal sayıda misafir bilgisine ulaşıldığını Şubat sonunda farkederken hırsızlığın Ocak ayı ortalarında başladığı tahmin ediliyor.


Misafirlerin isimleri, sadakat hesabı bilgileri ve diğer kişisel bilgilerin kopyalanmış olabileceği vurgulanırken Marriott kredi kartı bilgilerine, pasaport numaralarına veya ehliyet bilgilerine erişilmediğini düşünüyor.


Bu şirketin uğradığı ilk siber saldırı değil. Kasım 2018’de ortaya çıkan olayda, bilgisayar korsanlarının Marriott’un Starwood Hotels and Resorts markasında 383 milyon misafir bilgisini, en az 5,25 milyon kişinin pasaport numarasını ve 8,6 milyon müşterinin kredi kartı bilgilerini kopyaladığı anlaşılmıştı.

Kaynak: Marriott International


Benzer Haberler